Samsun 2016-2020

Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi 13. Haftasında karşılaşan BOTAŞ kendi evinde bu sezon ligde galibiyeti bulunmayan Samsun Canik Belediyespor’u 70-48’lik skorla yenmeyi başardı.

26 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’de başlayan karşılaşmayı hakem Sinem Tetik yönetti. Samsun Canik Belediyespor karşılaşmanın ilk sayılarını bulduktan sonra BOTAŞ’ın 9-0’lık serisiyle maç 11-2’ye geldi.

YERLİ BOTAŞ

Her periyotta üstün taraf olan başkent ekibi hiçbir yabancı oyuncusuna bu maçta süre vermedi. Son çeyrekte rotasyona giden BOTAŞ ligde daha az forma şansı bulan oyuncularına süre vererek karşılaşmayı 70-48’lik üstünlükle tamamladı.

Ligdeki 13. Karşılaşmasında 13. Yenilgisini alan Samsun Canik Belediyespor ligin en az sayı atıp en çok sayı yiyen takım olma özelliğini devam ettirdi. BOTAŞ’ta Ayşe Cora’nın 15, Marina’nın 12, Sehernaz Çidal’ın 14  ve Hatice Pelin Gülçelik’in 13 sayısı galibiyetin anahtarı olurken Marina Baş’ın attığı 12 sayının yanında 11 de ribaund alması dikkat çekiciydi.

Canik Belediyespor’da tecrübeli pivot Stephanie Zenora Madden karşılaşmanın en skorer oyuncusu oldu. Stephanie Zenora 22 sayısının yanına 16 da ribaund ekleyerek Canik Belediyespor’u karşılaşmanın içinde tutmaya çalıştı.

Takımdaki oyuncularından yeterli katkıyı alamayan Canik Belediyespor sahadan mağlup ayrılan taraf oldu. Ayrıca Samsun ekibinin 21 yaşındaki kısa forvet pozisyonlu oyuncusu Neslihan Demir 5 faul ile oyun dışında kaldı.

TRANSFERLER

 26 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’de başlayan karşılaşmayı hakem Sinem Tetik yönetti. Samsun Canik Belediyespor karşılaşmanın ilk sayılarını bulduktan sonra BOTAŞ’ın 9-0’lık serisiyle maç 11-2’ye geldi.

Samsun Canik Belediyespor’un adını 2016-2017 sezonunda sık sık duyuyorduk. Aralarında dünyada 3 kez yılın en güzel sporcusu seçilen basketbolcunun da bulunduğu 11 tane yeni transfer yapan Karadeniz ekibi o sezon istenilen başarıyı yakalayamamıştı.

Eurocup’tan elenen takımda düşüş 2017-2018 sezonunda da devam etti. O sezon ligi 11.sırada tamamlayan ekip düşmekten kurtulmuştu. 2018-2019 sezonunda da ligde istediği sonuçları alamayan Canik Belediyespor yine düşme hattının bir sıra üzerinde yer alarak taraftarlarına endişe hissettirmişti.

Ligde geçen sezon da oynanan hiçbir maçı kazanamayan ekip virüs sebebiyle düşmenin kaldırılmasından dolayı düşmekten kurtulmuştu.

Bu sezon da hiçbir maçını kazanamayan ekip düşme olması durumunda 2016’daki hedeflerinin aksine hızlı bir şekilde gerileme dönemine girebilir. Bu durumda yöneticilerin mi taraftarların mı yoksa basketbolcuların mı suçu var ilerleyen zamanlarda göreceğiz.