Samsunspor 6 İsimle Gençlik Takviyesi Yaptı

Spor Toto 1. Lig’de şu ana kadar çıktığı 21 maçta 34 puan toplayan ve yedinci sırada yer alan Yılport Samsunspor, kışın gençleşti.

Yılport Samsunspor, teknik direktör Fuat Çapa önderliğinde bu sezon beklentilerin altında kaldı. Geride kalan 21 haftada sadece 5 kez mağlup olan takım buna karşın beklenenden çok daha fazla sayıda puan kaybetti.

7 beraberlik aldığı maçları da hesaba kattığımız rakiplerine 29 puan veren Yılport Samsunspor, Spor Toto Süper Lig’e yükselme yarışında ilk altının dışında kaldı.

Fakat neyse ki buna rağmen puan farkı çok açılmış değil. Spor Toto1. Lig puan tablosunun yedinci sırasında bulunan Yılport Samsunspor ile altıncı sıradaki İstanbulspor arasında sadece 2, beşinci sıradaki Eyüpspor arasında ise yalnızca 3 puan fark var.

Yani Fuat Çapa’nın öğrencileri, play off potasından sadece 1 maç uzaklıkta.

Takımdan Daha Çok Şey Bekleniyordu

samsunspor

Tablo çok kötü olmasa da aslında Samsun ekibimizden çok daha fazlası bekleniyordu. Zira takımın kadrosuna bakıldığında vaat ettikleri ve yarattıkları beklenti de hayli yüksekti.

Spor Toto 1. Lig’de birçok takım transferde cezalarla, Türkiye Futbol Federasyonu ve FIFA nezdinde davalarla uğraşırken takımımız bunların hiçbiriyle muhatap olmamıştı.

Bu da ortaya bariz bir kalite farkı çıkarmıştı. Bu sezon Spor Toto 1. Lig’de muhteşem bir performans gösteren 35 yaşındaki yıldızımız Yasin Öztekin’e sadece Antonio Manuel Fernandes Mendes, Moryke Fofana ve Hasan Kılıç “kabul edilebilir ölçüde” destek olabildiler.

Bunun yanında Yılport Samsunspor, 21 haftanın sadece 8’inde kalesini gole kapatarak haddinden biraz fazla da gol yemiş oldu.

Samsunspor Kışın Gençleşti

Takımla yaptığı devre arası çalışmalar ve önceki maçlara dönük analizlerde teknik direktör Fuat Çapa ve yönetim, takımın yaş sorunu olduğunu belirledi.

Bu yaş sorunun sahadaki tempoya da etki ettiği konusunda görüş bildiren otoriteler de vardı. Haliyle kış transfer sezonu da bu stratejiye uygun olarak bir çeşit “gençlik aşısı” planı dahilinde yapıldı.

Buna göre kış transferlerinde Yılport Samsunspor kadrosuna 6 oyuncu dahil oldu. Bu 6 oyuncunun 5’i 30 yaşın altında isimlerdi. Üstelik Ensar Arslan ve Talha Ulvan henüz sadece 20 yaşındaydılar.

Aldığı oyuncuların yaş ortalamasına bakıldığında 25.7 sayısını gören yönetim, Ocak transferini istediklerini bir ölçüde yapmış olmanın rahatlığıyla geçti.

Öte yandan transfer penceresinin açılmasıyla birlikte 30 yaş üzerindeki 4 oyuncuyla da yollar resmi olarak ayrıldı.

31 yaşındaki Gökhan Karadeniz takımdan serbest kalmıştı. 32 yaşındaki Sırp forvet oyuncusu Alen Melunovic, 31 yaşındaki deneyimli stoper Bariş Başdaş ve 35 yaşındaki tecrübeli forvet Mehmet Akyüz kulüpten resmi olarak ayrıldılar.

Bu 4 oyuncu da serbest kalırken herhangi bir gelir getirmediler. Aldığı oyuncuların yaş ortalaması 25.7 olan yönetim, gönderdiği oyuncuların ortalamasını ise 32.3’te tuttu.

Fuat Çapa’nın elindeki kadroya bu şekilde gençlik aşısı yapıldı. Ancak elbette önemli olan bu aşının saha içine etki edip edemeyeceği.