Samsunspor Finalde Süper Lig’i Kaçırdı

Spor Toto 1. Lig’in 2020 – 2021 sezonunu 3. sırada bitiren takım Samsunspor oldu. Sezon içerisinde liderlik koltuğunda da oturan Karadeniz ekibi, son haftalarda yaşadığı puan kayıpları ile ligi üçüncü bitirdi. Teknik direktör Ertuğrul Sağlam yönetimindeki Samsunspor, bu sonuç ile birlikte play-off’lara kaldı. Fakat play-off’ta Altınordu ile eşleyen Samsunspor, elenerek Süper Lig’e çıkma şansını kaybetti.

Sezon boyunca oynamış olduğu 34 maçta 20 galibiyet, 10 beraberlik ve 4 mağlubiyet alan Samsunspor, toplamda 70 puan topladı. İç sahada oynadığı 17 maçta 12 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 38 puan; dış sahada oynadığı 17 maçta ise 8 galibiyet, 8 beraberlik ve 1 mağlubiyet alarak 32 puan aldı.

Öte yandan 34 maçta rakip kalelere 58 gol atmayı başaran Samsunspor, kendi kalesinde 30 gol gördü. Sezon genelinde Samsunspor’un yaptığı flaş transferler Brice Dja Djedje, Tomane, Mathias Coureur, Kevin Boli ve Edwin Gyasi olmuştu. Öte yandan Edwin Gyasi, Ange Freddy Plumain, Guy Serge Yameogo, Ahmethan Köse ve Bahattin Köse, takımda yaşanan flaş ayrılıklar olmuştu.

Samsunspor’un Performansı

Spor Toto 1. Lig’de sezonu 3. Olarak tamamlayan teknik direktör Ertuğrul Sağlam yönetimindeki Samsunspor, 2020 – 2021 sezonunu şu kadro ile tamamladı: Nurullah Aslan, Furkan Köse, Ahmet Altın, Yalçın Kılınç, Kerem Can Akyüz, Erkam Reşmen, Veli Çetin, Erhan Kartal, Dja Djedje, Boli, Caner Arıcı, Mücahit Albayrak, Batuhan Kazancı, Yunus Çift, Guido Koçer, Savicevic, Kubilay Yavuz, Oğuz Gürbulak, Gökhan Alsan, Ferhat Çulcuoğlu, Gökhan Karadeniz, Yasin Öztekin, Hamroun, Özcan Dalibaş, Ertekin Kurumehmetoğlu, Emirhan Koca, Nadir Çiftçi, Burak Çalık, Coureur, Tomane ve Alı Kılıç.

Samsunspor’da Performansa Etkisi Olanlar

Spor Toto 1. Lig’in 2020 – 2021 sezonunda Samsunspor en çok gol atan futbolcular şöyle oldu: Kubilay Yavuz 7 gol, Nadir Çiftçi 7 gol, Yasin Öztekin 6 gol, Burak Çalık 5 gol ve Gökhan Alsan 4 gol atan futbolcular oldular. Öte yandan Samsunspor’un en çok asist yapan futbolcuları ise 6 asist ile Kubilay Yavuz, 4 asist ile Yasin Öztekin, 4 asist ile Burak Çalık, 4 asist ile Gökhan Karadeniz ve 3 asist ile Nadir Çiftçi oldu.