Samsunspor’a Bir Haftalık Fırsat

Bu sezon Süper Lig’e yükselebilmek adına en gerçekçi yol olan Play-Offlara katılmayı hedefleyen Samsunspor, son haftalarda gösterdiği performansla hedefinden bir miktar sapmak zorunda kaldı. Üst üste kayıplar vererek eline geçen şansları değerlendiremeyen Kırmızı Beyazlı ekipte teknik direktör Fuat Çapa’nın da belirttiği gibi savunmadaki basit hatalardan yenen gollerin sayısı oldukça artmıştı. Bununla birlikte TFF’den gelen karar belki de en çok Samsunspor gibi bazı noktalara ekstra çalışması gereken takımlara yarayacak.

Olmadık İşler

Geçen sezon birçok kez ayağına kadar gelen Süper Lig’e yükselme fırsatlarını değerlendiremeyen Samsunspor, TFF 1.Lig’de play-off oynamış ancak yine de başarılı olamamıştı.

10 sezondur yer alamadığı Süper Lig’e dönme hayallerini bir sezon daha ertelemek zorunda kalan Karadeniz ekibi, açıkçası bu sezonda hedefleri bağlamında iyi bir mesafe kat edebilmiş değil. Play-Off potasının yakınlarında yer alıyor olsa da bir türlü ilk 6’ya kendisini sokamayan Samsunspor’da son haftalarda da işler pek iyi gitmiyor.

Önce Ümraniyespor karşısında oynanan maçta sonra da Menemenspor’un Samsun’da ağırlandığı maçta takım savunmasındaki boşluklar, savunmacıların yaptığı basit hatalar ve ele geçen fırsatların değerlendirilememesi iki maçın da puansız kapatılmasına yol açtı.

Bu iki maçta toplamda 7 gol yiyen Samsunspor’un savunması ciddi bir şekilde alarm veriyor. Kırmızı Beyazlı ekibin teknik direktörü Fuat Çapa da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu duruma değindi ve çok basit goller yediklerini dile getirdi.

Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nun Türkiye’de etkisini gösteren yağışlı ve soğuk hava nedeniyle 1.Lig, 2.Lig, 3.Lig ve kadın futbol liglerinde oynanacak maçların 1 hafta ertelenmesine dair aldığı karar Samsunspor’un işine gelebilir.

Sıkı Çalışma

Bu karar alınmamış olsaydı Samsunspor 12 Mart Cumartesi günü Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşısında 3 puan arayacaktı. Kararla birlikte maç 19 Mart Cumartesi gününe alınmış oldu. Bununla birlikte takımların geriye kalan maçlarının nasıl bir takvimde oynanacağı da yine TFF tarafından ileriki bir tarihte açıklanacak.

Samsunspor adına Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçının zor geçeceğini tahmin etmek de zor değil. Oynadığı son maçta Altınordu’ya yenilerek oldukça sıkıntılı bir süreçten geçtiğini gösteren Erzurum temsilcisinde bu durum bir kez daha teknik direktör değişikliğine neden oldu.

Yücel İldiz ile Büyükşehir Belediye Erzurumspor arasında bir kan uyumu sağlanamadı ve takımın sportif direktörü Muzaffer Bilazer teknik direktörlüğe getirildi. Bu durum Samsunspor adına da belirli riskleri doğuruyor çünkü Bilazer’in nasıl bir taktikle sahaya çıkacağını kestirebilmek pek kolay değil.

Bu nedenle Samsunspor’un bu 1 haftalık süreçte çok daha fazla çalışması, odaklanma ve basit hatalarını çözebilmek adına mümkün olan her şeyi yapması gerekiyor. Bir maçtan daha puansız ayrılması durumunda Play-Off potasından daha da kopması muhtemel bir takım adına Erzurum deplasmanı mümkün olabilecek en zor deplasmanlardan biri.