Samsunspor’da Beklenen Ayrılık Gerçekleşti

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselerek 10 sezonluk hasretine son vermek isteyen Samsunspor, bu hedef uğruna çıktığı son 3 maçta 8 puan kaybederek işini mucizelere bırakmış ve bu durum camiada ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu hayal kırıklığının en büyük sorumlularından birisi olarak gösterilen ve sezonun ilk haftalarında Mehmet Altıparmak yerine göreve getirilen Fuat Çapa ile yolların ayrıldığı açıklandı. Kırmızı Beyazlı takım sezon sonuna kadar normalde Futbol Akademi Direktörü olarak görev yapan Yücel Uyar tarafından idare edilecek.

Fatura Kesildi

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselerek 10 sezonluk hasretini dindirmeyi hedefleyen Samsunspor adına bir kez daha hayal kırıklığı yaşanıyor.

Kırmızı Beyazlı takım ilk olarak şampiyonluk hedefiyle başladığı sezonda Mehmet Altıparmak yönetiminde gelen başarısız sonuçlar nedeniyle teknik direktör koltuğunda değişikliğe gitmiş ve Fuat Çapa’yı göreve getirmişti.

Çapa yönetiminde iyi işler de çıkartan Karadeniz temsilcisi bununla birlikte işi finale götürebilmek konusunda problem yaşayınca Fuat Çapa da baskıya direnememiş oldu. Büyükşehir Belediye Erzurumspor galibiyetinden sonra ilk 6’ya girebilmek adına ciddi bir umut kaynağı bulan Atatürklü Arma, bu maçtan sonra oynadığı 3 müsabakadan sadece 1 puan çıkartabilince Süper Lig hayalleri yine ertelenme noktasına geldi.

Camiada uzun bir süredir devam eden hasretin getirdiği baskı ve sabırsızlık tepkinin Fuat Çapa üzerinde yoğunlaşmasına neden olurken 33’üncü haftada oynanan Eyüpspor maçından 1 gün sonra tecrübeli teknik adamla yolların ayrıldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada Çapa ve teknik ekibine teşekkür edilirken, takımın sezon sonuna kadar normalde Futbol Akademi Direktörü olarak görev yapan Yücel Uyar tarafından idare edileceği duyuruldu. Öte yandan Yücel Uyar’ın bu görevde geçici olarak görev yapacağı ve sezon sonunda kendi görevine geri döneceği de duyuruda belirtildi.

Beklentilerin Altı

Bahsi geçtiği gibi Fuat Çapa ile Samsunspor birlikteliği zaman zaman oldukça iyi işler çıkartsa da genel çerçeve üzerinden bakıldığında takımın iyi bir durumda olmadığı da ortadaydı. Bununla birlikte Fuat Çapa’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da belirttiği gibi Samsun camiası gerçekten sabırsız bir camia ve bu durum kulübü kötü etkiliyor olabilir.

Öte yandan Çapa dönemine göz atıldığında Samsunspor’la 22 müsabakada 8 galibiyet, 8 beraberlik ve 6 mağlubiyet alarak, potansiyel 66 puandan 34’ünü kaybettiği görülüyor. Maç başına 1.45 puan ortalaması yakalayan Çapa yönetimindeki Samsunspor, 33 gol atıp, filelerinde 26 gole engel olamadığı da düşünüldüğünde ortaya çıkan tablonun çok da iyi olmadığını dile getirmek mümkün oluyor.

Nitekim 34’üncü hafta müsabakasında Adanaspor’a konuk olacak olan Samsun temsilcisinin ligin 6’ıncı sırasında yer alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile arasında 7 puanlık ciddi bir fark bulunuyor.

Ligin bitimine bu kadar kısa bir süre kalmışken bu farkın kapanabilmesine inanmayan camia da bu bağlamda hayal kırıklığı yaşamaya devam edecek gibi görünüyor.