20 OCAK 1989 kazası

Samsunspor’un Acı Günü

31 sene önce 20 Ocak 1989 tarihinde yaşanan kazada Samsunspor ekibinden 5 kişinin hayatını kaybetmesi, hala ilk gün ki kadar can acıtıyor. O gün neler olduğu ise kırmızı beyazlı ekibin hafızalarına kazılı iken, bilmeyenler kaza ile ilgili araştırmalar yapıyor.

20 Ocak 1989 tarihi, Türk futbolu açısından da son derece acı veren tarihlerden biri olarak hafızalardaki yerini koruyor. Türkiye 1. Futbol Ligi mücadelesi için Malatyaspor ile karşı karşıya gelecek Samsunspor’un, bu yolculuk sırasında geçirmiş olduğu trafik kazasında 3 futbolcusu, teknik direktörü ve otobüs şoförünü kaybetmişti.

Saat 9:30 sıralarında Amasya’nın Havza ilçesinde bir kamyon ile çarpışan otobüste, hayatını kaybetmeyenlerin büyük bir çoğunluğu ise sakat kalmış ve sporu bırakmak durumunda kalmıştı.

Kaza sonucunda birçok oyuncusunu kaybeden kırmızı beyazlı ekip, kaybetmiş olduğu oyuncuları için de renklerine siyahı ekleme kararı almıştı. O dönem ligin Onur Şampiyonu olarak ilan edilen Samsunspor, kayıpları sebebiyle de 1988-89 sezonuna devam edememişti.

31. Yılında Da Unutulmadı

Her sezonda özel olarak anılan oyuncular, bu sezonda da anılmaya devam ediyor. 20 Ocak 1989 günü gerçekleşen elim kaza ise, 31. yıl dönümünde de Samsunspor’un ve Samsun’un yanı sıra tüm Türkiye’nin de kara günlerinden biri olarak hatırlanmayı sürdürüyor.