Samsunspor’un Acı Reçetesi

TFF 1.Lig’de gelecek sezonun çalışmaları sürerken bir yandan da sıkıntılı sürüyor Bu sıkıntılı süreç nedeniyle takımda tabiri caizse kimin kellesinin uçurulacağı hesaplanmaya çalışılırken Kırmızı Beyazlı takım geride kalan sezonun içerisinde hiçbir değişikliğe gidilmeyeceğini ve sezonun aynı bu şekilde tamamlanacağını ifade etmişti. Bununla birlikte tartışmaların odağındaki isimlerden biri olan geçmiş teknik direktör Fuat Çapa da uzun bir aradan sonra suskunluğunu bozmuş ve belki de Karadeniz temsilcisinin taraftarının ciddi bir şekilde düşünmesi gereken ifadeler kullanmıştı

Kabullenilen Durum

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselmeyi hedefleyen Samsunspor, oynadığı üst üste 2 maçta önce Bandırmaspor sonra da Manisa FK karşısında aldığı mağlubiyetler nedeniyle ilk 6’ya girme şansını zora soktu ve bu durum taraftarın tepkisini çekti.

Başarısızlık olarak gördükleri bu durum nedeniyle takım içerisinden birilerinin bedel ödemesi gerektiğini savunan Kırmızı Beyazlı taraftarlar en azından şu anlık bu bağlamda pek tatmin olmayacaklar gibi görünüyor.

Zira Samsunspor resmi sitesinden yaptığı duyuruda sezon sonuna kadar aynı kadroyla ve aynı teknik ekiple yola devam edileceğini dile getirdi. Başkan Yüksel Yıldırım’ın aynı zamanda takımın büyük hissedarı olması nedeniyle istifa etmesi de pek muhtemel gözükmüyor.

Öte yandan taraftarın en tepkili olduğu isim Teknik Direktör Fuat Çapa. Maçtan sonra yaptığı basın toplantısından sonra hiçbir demeç vermeyen tecrübeli teknik adam suskunluğunu bozmuş ve genel tablo içerisinde ilk 6 şansını da zora soktuklarını kabul etmişti.

O dönem geriye kalan 7 maçtan en iyi sonuçları almayı hedefleyeceklerini ifade eden Çapa, Eyüpspor maçından sonra da kampa gireceklerini açıkladı. Bununla birlikte üstündeki sorumluluk ve stres nedeniyle son zamanlarda daha dağınık görünen tecrübeli teknik adam, taraftarın tepkisini haklı bulduğunu dile getirdi ancak bu hak tesliminden sonra yaptığı açıklamalar oldukça çarpıcı ve gerçekçiydi.

Değişim Baskısı

Camianın büyük bir camia olmasından kaynaklı olarak baskı düzeyinin daha yüksek olmasını da normal karşıladığını ifade eden Fuat Çapa, bununla birlikte bu baskının çoğu zaman takıma zarar verdiğini dile getirdi.

Son 4 senede 80 oyuncunun gelip gittiğini ve birçok kez teknik direktör değişikliği yapıldığını hatırlatan tecrübeli teknik adam, bu kadar değişikliğin olduğu bir camiada başarı beklentisinin yüksek olmasının mantıksız olduğunu savunmuştu.

Değişimin bu zamana kadar Samsun temsilcisine pek de bir fayda getirmediğini aktaran Fuat Çapa, bu baskı nedeniyle yönetimin de yanlış hareket ettiğini ifade etti. Ara transfer dönemindeki oyuncular da dahil olmak üzere pek çok oyuncunun bu baskıyı kaldırabilmek için transfer edildiğini dile getiren tecrübeli teknik adam, taraftarlardan daha sakin olmalarını talep etti.

Bu açıklamalar Samsunspor camiası adına gerçekten oldukça sahici takımın 10 seneden bu yana Süper Lig’e yükselemiyor olması gerçekten oyunculara ve teknik ekibe ciddi bir baskı getiriyor.