Süper Lig’den Real Madrid’e Transfer Olan Üçüncü Futbolcu Arda Güler Oldu

Takdir edersiniz ki, Real Madrid, dünyanın en büyük kulüplerinden birisi! Bilhassa UEFA Şampiyonlar Ligi denilince akla ilk olarak Real Madrid geliyor. Eflatun beyazlı kulüp, transferde son derece seçici olması ile biliniyor. Genellikle yıldız oyuncuları kadrosuna katan Real Madrid, son yıllarda söz konusu transfer politikasını değiştirdi. Vinicius Junior, Rodrygo, Eduardo Camavinga, Aurelien Tchouameni ve Endrick gibi yıldızlaşmaya müsait olan genç oyuncuları kadrosuna kattı. Bu zincirin son halkası Arda Güler oldu.

Arda Güler’in Yeni Adresi Real Madrid!

2021 – 2022 sezonunda A takıma yükselen ve Fenerbahçe formasıyla Süper Lig’de mücadele etmeye başlayan Arda Güler, kısa süre içerisinde farkını ortaya koydu. Kolay kolay rastlanmayacak türden bir yetenek olduğunu her hareketi ile belli ediyordu. Genç oyuncu, 2022 – 2023 sezonunun ikinci yarısında şov yaptı. Fenerbahçe’nin yıldızı olmayı başardı. Bilhassa Beşiktaş derbisinde çok iyi oynamıştı. Buna bir de Haziran ayında milli takım forması ile Galler’e attığı gol eklenince Arda Güler’in popülerliği ülke sınırlarını aştı.

Arda Güler ile çok sayıda kulüp ilgileniyordu. Söz konusu kulüpler asla sıradan kulüpler değildi. Ajax, Sevilla ve Benfica, bu oyuncuyu belirli bir proje dahilinde kadrolarına katmak istiyorlardı. Arda Güler’in bu üç kulüpten birisini tercih edeceğine dair iddialar söz konusuydu. Fakat, devreye Barcelona ve Real Madrid’in girmesi işleri değiştirdi. Her iki kulüp de 17.5 milyon Euro tutarındaki serbest kalma bedelini ödeyerek oyuncuyu kadrolarına katmayı hedefliyordu.

Arda Güler’in tercihi Real Madrid oldu. 6 Temmuz 2023 Perşembe günü İspanya’ya giden genç oyuncu, burada sağlık kontrollerinden geçtikten sonra 7 Temmuz 2023 Cuma günü basına tanıtılacak. Ardından, kendisini altı yıllığına Real Madrid’e bağlayan sözleşmeye imza atacak. Fenerbahçe, bu transferden 20 milyon Euro kazanacak. Buna ek olarak, sarı lacivertli kulübün ilerleyen yıllarda 10 milyon Euro bonus kazanma ve sonraki satıştan yüzde 20 pay alma hakkı da mevcut!

Elvir Baljic ve Njitap Geremi Süper Lig’den Real Madrid’e Transfer Olan Diğer İsimlerdi

Süper Lig’den Real Madrid’e transfer olmak pek kolay değil! Arda Güler, bunu başaran üçüncü futbolcu oldu. Daha önce iki futbolcunun Arda Güler ile benzer kaderi yaşadığını söyleyebiliriz. 90’lı yılların unutulmaz futbolcularından biri Elvir Baljic, 1 Temmuz 1998 tarihinde 9.5 milyon Euro karşılığında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Real Madrid, bu oyuncuyu 1999 yılının Temmuz ayında 21 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı.

Njitap Geremi, 1997 yılında Gençlerbirliği’ne transfer olmuştu. Kırmızı siyahlı kulüpteki performansı oldukça iyiydi. Real Madrid, bu oyuncuyu 1999 yılının Temmuz ayında 5 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı. Kamerunlu futbolcu, Elvir Baljic’e kıyasla Real Madrid’de çok daha başarılı oldu.