Samsun Basketbol Tarihçesi

Samsun basketbol haberleri ve tarihçesini bu yazımızda mercek altına alacağız. Samsun her anlamda spor ile buluşmuş ve özdeşleşmiş bir şehir. Basketbol da bunlardan biri. Samsun, tarih ve doğayı bir arada bulunduran bir şehir olarak dikkat çeker. Şehirde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer vardır. Karadeniz Bölgesi’nin incisi olarak bilinen Samsun’da yaşayan insanların en büyük zevklerinden birisi de spordur. Şehirde futbol ve basketbolu seven kişilerin sayısı bir hayli fazladır.

Takdir edersiniz ki, futbol, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Samsun’da fazlasıyla sevilen ve takip edilen bir spor! Samsunspor, uzun süreden bu yana şehri Süper Lig’de temsil ediyor. Geçmiş yıllarda Tanju Çolak gibi Samsun doğumlu isimlerin Türk futboluna damga vurduklarından bahsedebiliriz. Biraz da basketbol hakkında konuşalım! Bilhassa 2010’lu yıllarla beraber basketbola duyulan merak bir hayli arttı.

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun elde ettiği başarılar sayesinde birçok gencin basketbol oynamaya heveslendiğini söylemek gerekir. Samsun’da da basketbolu sevenlerin sayısı zannedilenden daha fazla! Yazımız sayesinde başta Samsun basketbol olmak üzere Samsun basketbol tarihi, Samsun basketbol takımları, Samsun basketbol altyapısı ve diğer hususlarda bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

Samsun’daki Basketbol Kulüpleri

Samsun basketbol kulüplerinin başında tahmin edebileceğiniz üzere Samsunspor geliyor. Kırmızı beyazlı kulüp, hem futbolda hem de basketbolda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Sponsorluk anlaşması gereği Reeder Samsunspor olarak ifade edilen bu kulübün renkleri kırmızı, beyaz ve siyah olarak biliniyor. Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden Samsunspor, şehirdeki basketbol faaliyetlerini başlatması dolayısıyla bir hayli önemli!

Kulüp tarihini yakından bilenlerin hatırlayacağı üzere Samsunspor, 1927 yılında kuruldu. Fakat, kulübün 1965 yılında profesyonel kulüp mahiyetini aldığını söylemek gerekir. Hatta, Samsunspor’un resmi kuruluş tarihi 30 Haziran 1965 olarak biliniyor. Samsunspor’un tescil fişinde yer alan bilgilere göre kulübün 1927 yılında dahi bir basketbol şubesi bulunuyor. Sonuç olarak, Samsun basketbol tarihi, 1920’li yıllara dayanıyor.

Fakat, kulübün profesyonel basketbol takımının kurulması ise 3 Aralık 1966 tarihine kadar uzanıyor. O tarihte profesyonel ligin faaliyete geçmesi söz konusu olduğu için Samsunspor’un da 1966 yılı ile beraber maçlara çıkmaya başladığından bahsedebiliriz.

Samsun 19 Mayıs Lisesi, 1967 yılında Samsunspor’a dahil oldu. Bu detay, Samsunspor basketbol takımının resmi olarak kurulduğunu göstermesinden dolayı son derece değerliydi. Kırmızı beyazlı takım, o dönem maçlarını Yaşar Doğu Spor Salonu’nda oynuyordu. Samsunspor basketbol takımı, kısa süre içerisinde ciddi bir çıkışa imza attı. 1967 yılında mahalli ligi şampiyonluk ile tamamlamayı başardı.

Anadolu’nun güçlü kulüplerinden birisi haline geldi. 1970 yılında düzenlenen Anadolu Kupası’nda şampiyon olan kırmızı beyazlı takım, aynı sezon Türkiye İkinci Deplasmanlı Basketbol Ligi’ne çıkma başarısını gösterdi. 1971 – 1972 sezonu, Samsunspor için oldukça özeldi. Kırmızı beyazlı takım, söz konusu sezonda Türkiye İkinci Deplasmanlı Basketbol Ligi’nde şampiyon oldu.

Bu sayede, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında olup da Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi’nde mücadele etme hakkını elde eden ilk Anadolu kulübü oldu. Fakat, kırmızı beyazlı takım, 1972 – 1973 sezonu devam ederken maddi sorunlardan dolayı ligden çekilmek zorunda kaldı.

Samsun’daki Diğer Basketbol Takımları

Samsunspor basketbol takımının 1970’li yılların başında maddi sorunlar sebebiyle kapanmasının ardından devreye Samsun DSİ girdi. Bu takım, 1989 – 1990 sezonunda Türkiye İkinci Deplasmanlı Basketbol Ligi’ne yükselme hakkını elde etti. Üç sezon boyunca bu ligde mücadele ederek Samsunspor’un basketbolda sahipsiz kalmayacağına dair sinyaller verdi. Tüm bunlar yaşanırken Samsunspor basketbol takımı da sorunlarından sıyrılıp lige geri dönmeye çalışıyordu.

O dönem kulüp başkanlığını yapan İsmail Uyanık, eski bir basketbolcu olmasından mütevellit Samsunspor basketbol şubesinin yeniden açılmasını istiyordu. Kırmızı beyazlı takım, 1992 – 1993 sezonunda Samsun DSİ ve Samsun Yol Spor’un oyuncularını da bünyesine katarak basketbol şubesini yeniden açtı. 2000’li yıllarda maddi sorunlar sebebiyle bir kez daha ligden çekilmek zorunda kalan Samsunspor, basketbol şubesini çok uzun süre açamadı.

Fakat, 2020’li yıllar ile beraber geri döndü. Son olarak, 2022 – 2023 sezonunda alt ligde şampiyon oldu. Bu sayede, Basketbol Süper Ligi’ne yükseldi.

Samsun basketbol takımları arasında yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent hakkında konuşmaya ne dersiniz? 2014 yılında kurulan bu kulüp, birden çok spor dalında faaliyet gösteriyor. Basketbol şubesi de dikkat çekici özellikler taşıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren kulübün 2015 yılından bu yana kırmızı beyaz renkleri taşıdığı da biliniyor.

Büyük erkekler Samsun basketbol takımları arasında 1919 Basketbol, Atakum Gelişim, Ellibeş Spor, Gemici Spor, İlkadım Belediyesi Gençlik Spor, Maarif Basketbol ve Samsun Sportif Yaşam yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak, U18 erkekler ve kadınlar, U16 erkekler ve kadınlar, U14 erkekler ve kadınlar, U12 erkekler ve kadınlar, U11 erkekler ve kadınlar, U10 erkekler ve kadınlar takımları da mevcut!

Samsun’da Basketbol Altyapısı

Samsun basketbol tarihi incelendiğinde şehirdeki basketbol faaliyetlerinin çok eskilere dayandığı fark edilebilir. Uzun boylu gençler, tercihlerini basketboldan yana yaptıkları takdirde şehirde kendilerine uygun bir basketbol okulunu rahatlıkla bulabilirler. Bilhassa Samsunspor’un futbolda olduğu gibi basketbolda da yılın belirli dönemlerinde seçmeler gerçekleştirdiği bilinir. Bu seçmelerdeki amaç, yetenekli gençleri Samsunspor basketbol altyapısına kazandırmaktır. Takdir edersiniz ki, Samsunspor basketbol takımının yüksek bir bütçesi bulunmuyor. Bu durum, altyapıyı kulüp için normalden de önemli hale getiriyor.

Takdir edersiniz ki, Anadolu Efes, Türkiye’nin önde gelen basketbol kulüplerinden birisi! Lacivert beyazlı takım, hem 2020 – 2021 hem de 2021 – 2022 sezonlarında THY Euroleague’de şampiyon olarak ülkemize haklı bir gurur yaşattı. Geçmişten bu yana altyapıya bir hayli önem veren Anadolu Efes, Türkiye’nin farklı yerlerine dağılmış basketbol okulları ile dikkat çekiyor. Onlardan birisi de Samsun’da yer alıyor.

Samsun Sınav Koleji bünyesinde kendisine yer bulan Anadolu Efes Samsun basketbol okulu, yılın belirli dönemlerinde seçmeler yaparak yetenekli Samsunlu gençleri gerektiği takdirde İstanbul’a götürüyor. Samsun 1919 Basketbol Kulübü de alt yaş gruplarında gelecek vaat eden takımlara sahip! Söz konusu takımlarda oynayan çocuklar ve gençler, geleceğe umutlu bakıyorlar.

Samsunspor basketbol kulübü şubesinin yapmış olduğu altyapı seçmelerinde genellikle 14 ila 20 yaş aralığındaki yetenekli gençler tespit edilmeye çalışılıyor. Kulübün basketbol şubesi, söz konusu seçmelere neredeyse her yıl çok ciddi bir talebin olduğunu dile getiriyor. Yakından takip edenlerin de bildiği üzere Samsunspor futbol akademisi son derece kaliteli! Türkiye standartlarında hizmet veren futbol akademisinin başarısının basketbol akademisine de aktarılması adına uğraşılıyor. Samsun’un nüfusu, bir milyon 300 bini aştı. Sayıca fazla ola nüfustan yetenekli gençlerin bulunması ve basketbola kazandırılması zannedildiği kadar zor değil!

Samsun Basketbol Ligi

Samsun Basketbol Ligi’nde çok sayıda takım mücadele ediyor. Geçmişten bu yana birbirinden yetenekli oyuncuları bünyesinde bulunduran takımların birbirleri ile olan maçları fazlasıyla merak ediliyor.

Samsun basketbol ligleri bünyesinde yer alan takımlar arasında 1919 Basketbol, Atakum Gelişim, Ellibeş Spor, Gemici Spor, İlkadım Belediyesi Gençlik Spor, Maarif Basketbol ve Samsun Sportif Yaşam var. Bu takımların lig usulü ile karşı karşıya geldiklerini ifade etmek gerekir. Gelin, bu takımları yakından tanıyalım!

  • İlkadım Belediyesi Gençlik Spor: 2017 yılında kurulan takımın kadrosunda hem genç hem de deneyimli isimler yer alıyor.
  • Ellibeş Spor: Bu kulübün Samsun Büyük Erkekler Ligi’nde iki takım ile mücadele ettiğini söylemek gerekir. Hem A hem de B takımına sahip olan Ellibeş Spor, 2023 yılında kuruldu.
  • Maarif Basketbol: 2012 yılında kurulan bu kulübün ciddi sayıda destekçileri mevcut! Nispeten eski bir kulüp olmasından mütevellit şehirde önemli bir destek görüyor.
  • Atakum Gelişim: 2023 yılında kurulan kulübün ligde kalıcı olmak istediği biliniyor.
  • Samsun Sportif Yaşam: Bu kulüp de tıpkı Ellibeş Spor gibi iki takım ile ligde yer alıyor. 2017 yılında kurulan bu takım da her transfer dönemi öncesinde kadrosunu önemli oyuncular ile takviye etmeye çalışıyor.
  • 1919 Basketbol: 2013 yılında kurulan takımın şehirde popüler olduğunu söylemek gerekir. Samsunlu gençler, yaz aylarında bu kulübün altyapı seçmelerine büyük ilgi gösteriyorlar.
  • Gemici Spor: 2023 yılında kurulan bu takım da Atakum Gelişim gibi Samsun basketbol liginde kalıcı olmayı ve iyi bir yer edinmeyi hedefliyor.

Samsun basketbol ligleri denildiği zaman akla bir de altyapı takımları geliyor. Daha önce de söylediğimiz gibi şehirde basketbola verilen önem bir hayli fazla! Bu noktada, bilhassa U14 ve U16 takımlarının maçlarına ilgi gösterildiğini söylemek gerekir. Samsun U14 erkekler liginde 1919 Basketbol, 55 Zorlu Eğitim Kurumları Gençlik, Aras Spor Kulübü Derneği, Atakum Belediye, Bahçeşehir Okulları, Çarşamba Belediye, Maarif Basketbol, Piri Reis TML, Samsun Basketbol Akademi, Samsun Canik Belediyesi ve Yıldırım Gençlik yer alıyor. Samsun U14 kızlar liginde ise 55 Zorlu Eğitim Kurumları Gençlik, Çarşamba Belediye, Ellibeş Spor, Samsun Canik Basketbol Spor Kulübü Derneği ve Samsun Canik Belediyesi yer alıyor.

Samsun basketbol ligleri arasında yer alan Samsun U18 kızlar liginde 55 Zorlu Eğitim Kurumları Gençlik, Samsun Canik Basketbol Spor Kulübü Derneği ve Samsun Canik Belediyesi mücadele ediyor.

Samsun U18 erkekler liginde ise 1919 Basketbol, Atakum Belediye, Çarşamba Belediye, Ellibeş Spor, İlkadım Belediyesi Gençlik Spor, Maarif Basketbol, Piri Reis TML, Samsun Sportif Yaşam, Samsunspor, Tekkeköy Belediye ve Yıldırım Gençlik var. Samsun U16 kızlar liginde 55 Zorlu Eğitim Kurumları Gençlik, Samsun Canik Basketbol Spor Kulübü Derneği ve Samsun Canik Belediyesi mücadele ediyor. Samsun U16 erkekler liginde 1919 Basketbol, 55 Zorlu Eğitim Kurumları Gençlik, Aras Spor Kulübü Derneği, Atakum Belediye, Bafra Basketbol Gençlik, Bahçeşehir Okulları, Çarşamba Belediye, Ellibeş Spor, Maarif Basketbol, Piri Reis TML, Samsunspor ve Yıldırım Gençlik yer alıyor.

Samsun Basketbol Arenaları

Samsun’da yaşayan basketbol severler, maç izlemek istedikleri takdirde herhangi bir zorluk ile karşılaşmazlar. Çünkü, şehirde birden çok basketbol arenası vardır. Bunlardan birisi Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu! Samsun’un İlkadım ilçesinde yer alan Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nun temel atma töreni 17 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Açılışı ise 2 Haziran 2013 tarihinde yapılmıştır. Çok amaçlı kapalı spor salonu olarak hizmet veren Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu, yalnızca basketbol maçlarına değil çok sayıda ulusal ve uluslararası etkinliğe de ev sahipliği yapar.

Geçmişte birçok başarıya imza atmış ve ismini Türk tarihine altın harflerle yazdırmış Mustafa Dağıstanlı’nın ismini taşır. Salonun kapasitesi iki bin kişidir. Son derece nitelikli bir salon olduğunu söylemek gerekir. 2016 yılında FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası’na ve Avrupa Boks Olimpiyat Elemeleri turnuvasına ev sahipliği yapmıştır.

Bunun yanı sıra, Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları da Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda gerçekleştirilir. Son olarak, bu salonun 2019 – 2020 sezonundan bu yana Samsunspor’un basketbol maçlarına ev sahipliği yaptığından bahsedilebilir.

Samsun basketbol arenaları denildiği zaman akla farklı yerler de geliyor. Onlardan birisi de Canik Atatürk Spor Salonu! 2013 yılından bu yana hizmet veren salonun basketbol dışında farklı sporlara ait müsabakalara da ev sahipliği yaptığı bilinir. Salonun bin 500 kişi kapasiteli olduğu aşikardır. Canik Atatürk Spor Salonu da tıpkı Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu gibi ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapar. 2016 FIBA 18 Yaş Altı Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 2017 Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları da yine Canik Atatürk Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı organizasyonlar arasında yer alır.

Son olarak, Çarşamba Kapalı Spor Salonu’ndan bahsedelim! 2016 yılında açılan bu salon, iki bin kişi kapasitelidir. Genellikle Çarşamba Gençlik SK tarafından kullanılır. Voleybol dışında basketbol ve hentbol müsabakalarına da ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür.

Samsun Basketbol Takımları ve Oyuncuları

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Samsun şehrinde birden çok basketbol takımı bulunuyor. En popüler kulüp tahmin edebileceğiniz üzere Samsunspor! Kırmızı beyazlı kulübün basketbol şubesi büyük ilgi görüyor. Ayrıca, alt liglerde mücadelesine devam eden farklı Samsun basketbol kulüpleri de mevcut!

Bu takımların bünyesinde birbirinden deneyimli oyuncular yer alıyor. Tarık Şezgün, Elijah Pemberton, Muhammet Engin Kalkan, Eray Aydoğan, Bryant Crawford, Mert Ali Sert, Nimrod Levi, Arda Berk Kaya, Sek Henry, Matt Mooney, Sagaba Konate, Göktuğ Baş, Doğan Şenli ve Bora Satır, Samsunspor basketbol takımını destekleyenlerin sevdiği oyuncular arasında yer alıyorlar.

Samsun’da Basketbol Etkinlikleri ve Turnuvaları

1970 yılında Anadolu Kupası’nı kazanan ve 1971 – 1972 sezonunda da Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyon olan Samsunspor, sene içerisinde Samsun basketbol etkinlikleri düzenliyor. Basketbol Süper Ligi’nde mücadele eden kırmızı beyazlı takımı izlemek adına Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’na akın eden seyirciler, kendi takımlarının yanı sıra Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’da forma giyen dünyaca ünlü yıldızları da görme şansını elde ediyorlar.

Ayrıca, Anadolu Efes’in Samsun’da bir basketbol okulunun olması da son derece değerli! Bu sayede, Samsun Koleji bünyesinde yılın belirli dönemlerinde farklı etkinliklere imza atılıyor. Ayrıca, şehirdeki lise ve ortaokul takımları arasında da basketbol turnuvaları düzenlendiğini söyleyebiliriz.

Samsun’da Gençlik ve Basketbol Gelişimi

Samsun ünlü basketbolcular çıkarmış bir şehir değil! Ancak, Türkiye’de basketbola duyulan ilginin artmasına paralel olarak Samsun’da da basketbol izlemek ve oynamak isteyenlere daha sık rastlanıyor. Samsun’da yaşayan gençler, daha önce de ifade ettiğimiz gibi altyapı seçmelerine giderek şanslarını deniyorlar. Hem Samsunspor’un hem de şehirde basketbol okulu bulunan Samsunspor’un varlığı, gençleri basketbol oynamaya teşvik ediyor.

Samsun’da Basketbolun Toplumsal Etkileri

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin büyük şehirlerinin başında geliyor. Şehrin ekonomik açıdan iyi durumda olduğu söylenebilir. Ancak, yine de genç jenerasyonun iş sıkıntısı çektiği de aşikar! Gençler, okuyarak bir yere gelemeyeceklerine inandıkları için şanslarını futbol ve basketbolda denemek istiyorlar. Bir başka deyişle, Samsun’da basketbola kurtuluş gözüyle bakıldığını söyleyebiliriz.

Basketbol son derece değerli bir spor! Kas dayanıklılığını güçlendiren, denge ve koordinasyonu geliştiren, vücut kompozisyonunu iyileştiren, temel hareket becerilerinde gelişime ön ayak olan, kalp sağlığını iyileştiren, özgüveni geliştiren, stresi azaltan, takım ruhunu teşvik eden, iletişim becerilerini geliştiren basketbol, her şehirde olduğu gibi Samsun’da fazlasıyla seviliyor. Daha mutlu olmak adına Samsunluların da basketbola ihtiyaç duyduklarından bahsedilebilir.