Samsun Hentbol Tarihçesi

Futbolun, pek çok il gibi burada da en sevilen spor olduğu Karadeniz ilçesi Samsun hentbol konusunda da günbegün gelişen bir şehir. Samsun hentbol konusunda Türkiye’nin dikkat çeken illerinden biri konumunda.

Hentbol biri kaleci olmak üzere 7 kişi ile oynanan bir oyun. 20. yüzyılın başlarında kuralları netleşen oyun Kuzey Avrupa çıkışlıdır. Hentbol özellikle Avrupa ülkelerinde popüler bir spordur. 40 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde dikdörtgen bir alanda oynanan oyunu bir salon oyunudur.

Bu salon oyunu ülkemizde de son yıllarda popüler olmayan başlamıştır. Aslında Türkiye’de geçmişten beri oynansa da son yıllarda salon oyunlarına artan ilgi sebebi ile hentbolun izleyici ve takipçi kitlesi de artmıştır. Kapalı bir salon oyunu olmasına rağmen tıpkı futbol gibi açık alanda da oynamak mümkündür aslında bu sayede bilinilirliği arttıkça oynayan sayısı da artmaktadır hentbolun. Samsun hentbol gelişimlerini bulabileceğinizi bu sayfa Samsun hentbol haberleri için önemli bir kaynaktır.

samsundaspor.com-hentbol Samsun hentbol

Samsun Hentbol Takımları

Samsun hentbol takımları arasında Türkiye’nin hentboldaki en üst düzey ligi olan liglerde kadın ya da erkek kategorisi fark etmeksizin bir takım bulunmuyor. Ancak bu normal zira Avrupa merkezli bir oyun olan hentbol ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya ve izlenmeye başlandı. Bunda en büyük etken aslında başka bir salon sporu olan voleybol. Voleybol ve hentbol aynı salonlarda oynanabilen branşlar. Birinin yaygınlaşması direkt olarak ötekine de katkı sunmuş oluyor.

Türkiye A Milli kadın voleybol takımımızın muazzam başarıları sayesinde voleybol ülkenin her yerinde sevilmeye ve izlenmeye başlandı. Biz bir voleybol ülkesiyiz mottosu ile de ülkenin her yerine yeni spor salonları tesisle yapıldı. Bunun bir sonucu olarak da diğer salon sporlarına ilgi arttı ülkemizde. Samsun da bu ilgiden nasiplenen illerden biri oldu. Şu an en süt düzey liglerde Samsun hentbol takımları olmasa da yakın gelecekte Samsun ilinin hentbol sporunda en üst düzey liglerde temsil edildiğini görmek çok da büyük bir sürpriz olmayacak.

Samsun’da Hentbol Altyapısı

Samsun hentbol altyapısı olan bir şehir. Evet belki Samsun hentbol tarihi çok da eskilere uzanmıyor ama her geçen yıl artan spor salonu sayısı ile birlikte artık salon sporlarına ilgi de artıyor Samsun’da. Dahası artık Samsun’un pek çok lisesi de kapalı spor salonuna sahip. Haliyle salon sporları okullarda da yaygınlaşıyor. Bundan 20 yıl öncesine kadar salon sporu dendiğinde akla gelen ilk spor olan basketbol belki de tek spor olarak da akla geliyordu aynı zamanda ama şimdi işler bir hayli değişti.

Tesis sayısının artması altyapıların gelişmesini de sağlıyor aynı zamanda. Çünkü çocuklar artık çok genç yaşta başlıyorlar hentbol oynamaya ve olası yetenekler çok daha genç yaşlarda fark edilip doğru bir yönlendirme ile kariyerlerini inşa etmeye başlıyorlar.

Samsun’da Hentbol Turnuvaları ve Organizasyonlar

Samsun’da hentbola olan ilginin artmasını elbette sadece artan salon sayısı üzerinden açıklayamayız. Spor salonlarının sayısının artması ile birlikte düzenlenen organizasyonların sayısı da arttı haliyle izleyici bazında da büyük gelişim gösterdi bu spor Samsun ilinde. bu sezon düzenlenen turnuvalar şöyle Samsun ilinde;

GENÇ ERKEK – GENÇ KADINLAR İL BİRİNCİLİĞİ

HENTBOL YILDIZ ERKEKLER – YILDIZ KADINLAR İL BİRİNCİLİĞİ

HENTBOL KÜÇÜK ERKEKLER – KÜÇÜK KIZLAR İL BİRİNCİLİĞİ

Organizasyonların artması ve dahası küçük yaşlar için de başlaması bu organizasyonlara katılan çocukların ailelerinin de seyirci olarak hentbola ilgi göstermelerini sağladı. Samsun hentbol etkinlikleri, Samsun hentbol turnuvaları sayesinde Samsun hentbol gelişimi hız kazanarak devam ediyor.

samsundaspor.com-samsun-hentbol-tarihcesi Samsun hentbol

Samsun Hentbol Kulüpleri ve Oyuncuları

Samsun hentbol kulüpleri arasında en öne çıkan takım Kadınlar 1. Lig’inde mücadele eden Samsun Hentbol Spor Kulübü. Çiğdem Pilan’ın başkanlığını yaptığı takım kırmızı beyaz ve siyah renklerden oluşuyor. Takımı Mustafa Öz çalıştırmakta.

Samsun hentbol kulüpleri arasında öne çıkan bir diğer takım ise Samsun Gençlik Spor Kulübü Kadın Hentbol Takımı. Samsun’da hentbolu sürükleyen iki takımın da kadın takımı olması ise hentbolu daha sempatik yapan bir detay aslında. Lacivert beyazlı takımın başkanı Kadir Atıcı.

Samsun şehri milli takıma da sporcu gönderen bir yer. Ceren Çelik, Ceren Sili, Nisanur Cengiz ve Nisan Çakar U 19, Dila Çepni ve Mina Kılıçarslan ise U – 17 milli takımına davet edilen isimler. Samsun hentbolcuları gelecekte A milli takımda da görev almayı umuyorlar.

Samsun Hentbolunun Popülerliği ve Gelişimi

Samsun hentbolu özellikle de Samsun Hentbol Spor Kulübü’nün başarıları sayesinde gitgide adını daha fazla duyurmakta. Özellikle genç yaşta milli takımın alt kategorilerinde yer alan oyuncuların uluslararası turnuvalar için yurt dışına çıkmaları sebebi ile gençlerin ve ailelerinin hentbola ilgisi eskiye kıyasla oldukça artmış durumda.

Samsun Hentbol Tesisleri ve Arenaları

Samsun şehrinin öne çıkan üç salonu mevcut. Bu üç salon da profesyonel hentbol maçları için uygun salonlar. Bu üç salon haricinde amatör müsabakaların oynanabildiği pek çok Samsun hentbol tesisleri mevcut şehirde. Şehrin ulusal ve uluslararası hentbol maçlarına uygun üç salonu ise şöyle; SAMSUN ATATÜRK SPOR SALONU, OMÜ YAŞAR DOĞU SBF SPOR SALONU, TEKKEKÖY YAŞAR DOĞU SPOR SALONU

samsundaspor.com-samsun-hentbol-tarihcesi Samsun hentbol

Samsun Hentbol Antrenörleri ve Eğitim Programları

Samsun hentbol eğitimleri artık liseden de önce orta öğretimde başlıyor. Dolayısı ile artık pek çok okul hentbol antrenmanlarını da eğitim programlarına dahil ettiler. Ayrıca Samsun belediyesi de gençler için düzenlediği yaz kamplarına artık hentbolu da dahil etmeye başladı. Bu gelişmelerle birlikte hentbolun yakın gelecekte Samsun şehrindeki bilinilirliğinin artmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Samsun Hentbolunda Başarılar ve İz Bırakan Anılar

Samsun şehri hentbolda henüz kadın ya da erkek fark etmeksizin en üst düzey ligde henüz temsil edilmiyor. Ama şehirde hentbola duyulan ilginin her geçen gün artması yakın gelecekte bu durumun değişeceğini sinyallerini veriyor. Bununla birlikte Samsunlu hentbol sporcularına gelen milli davet hem şehirde büyük heyecan yarattı hem de hentbolu bir anda şehrin spor gündemine almayı başarmıştı.

Samsun Hentbol Kulübü’nün sporcularına milli davet gelmesinin ardından Başkan Yardımcısı Gökhan Sarıyer mutluluklarını dile getirmiş ve genç sporcuları tebrik etmişti. O teşekkür sırasında kulübün hentboldaki hedefini de şöyle özetlemişti Sayın Sarıyer; “Bu haberler bizleri çok mutlu ediyor. Bizim için başarı sadece alacağımız sonuçlar değil. Her birinin ulaşabileceği en iyi noktaya ulaştırmakta temel hedeflerimiz arasında yer alıyor. Yani anlık başarıdan ziyade köklü bir gelişim hedefliyoruz. İki yıl içinde herkesin beğenisini kazanan, Türk hentboluna katkılar sağlayacak sporcular yetiştirmek istiyoruz. Hocalarımıza göstermiş oldukları mücadeleden dolayı teşekkür ediyor, kızlarımıza milli takımda başarılar diliyorum.”

Samsun Hentbolunun Geleceği ve Gelişim Planları

Genç oyuncuların aldığı milli davetin ardından Samsun’un hentboldaki lokomotifi olan Samsun Hentbol Kulübü’nün yardımcı başkanı tarafından yapılan açıklama aslında hem kulübün hem de Samsun şehrinin hentbol konusundaki hedeflerini ortaya koymuştu aslında. Milli takımlara alınan davetler sayesinde hem oyuncular hem de kulüp özelinde hedefler çok daha büyüdü artık.