Samsun Voleybol Tarihi

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olsam Samsun voleybol altyapısına her geçen yıl daha fazla yatırım yapmaya başladı. Ülkemizde en çok izlenen ve sevilen spor futbol olsa da özellikle de Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın elde ettiği muazzam başarılar ile her ilde olduğu gibi Samsun’da da bu salon sporuna karşı ciddi bir ilgi artışı oldu.

Samsun’da futbolun geçmişi Cumhuriyet öncesine kadar uzanmaktadır. Tenvir-i Efkâr Gençler isimli kulüp, Samsun şehrinin ilk futbol kulübüdür. Bu kulüp, o zamanlarda da faaliyette olan ve şehir için büyük önem arz eden Samsun Limanı başkanının önderliğinde kurulmuştur ve Balkan Savaşları sebebi ile de Tenvir-i Efkâr Gençler kapanmıştır.

1919 yılında ise kent tarihinin ikinci kulübü kurulmuştur: Samsun İdman Yurdu. Sadece 2 yıl sonra ise 1921 yılında Samsun İdman Yurdu’nun dışında faaliyet gösterecek ikinci bir futbol kulübü kuruldu. Bu kulübün adı Alyıldız İdman Ocağı oldu. Sarı ve lacivert renkleri benimseyen bu kulübü Gazi Mustafa Kemal Paşa, 1924 yılındaki Samsun gezisi sırasında ziyaret etmiştir ki bu Mustafa Kemal’in Samsun’a ikinci gelişidir.

1925 yılında Samsun’da 4 5 futbol kulübü vardı artık ve bu takımlar aralarında maçlar yapmaya başlamışlardı. Fakat henüz bu spor kulüpleri voleybol konusunda faaliyette bulunmamışlardır o yıllarda. Samsun voleybol için biraz daha beklemek zorundadır. Samsun voleybol hakkında bilgi edinebilmek için 1960’ların sonrasına gitmemiz gerekiyor.

Bugün kırmızı beyaz renklerle izliyor olsa da başlarda siyah beyaz renklerle mücadele eden Samsunspor; 1929-30 sezonunda faaliyetlerine son vermiş ve tüm ekip (idari kadro, teknik kadro ve sporcular) Halkspor’a katılmıştır. Fakat sadece bir sene sonra Samsunspor yeniden faaliyete başlamış ve bu defa futbolun yanı sıra, voleybol, atletizm ve denizcilik şubeleri de spor kulübü bünyesinde yer almıştır.

Samsun voleybol ve genel olarak Samsunspor’un tarihi gelişimi böyledir. Bugün Süper Lig’de izlediğimiz Samsunspor ise Samsun’da bulunan beş amatör mahalli lig takımının 1965 yılında birleşimi sonucu oluşmuş ve Türkiye 2. Futbol Ligi’nde oynamaya başlamıştır. Kökleri cumhuriyet öncesine akar uzansa da 1965 yılında profesyonel mücadeleye başlaması sebebi ile bu tarih kuruluş kabul edilmektedir. Kulübün tescili sırasında futbol, basketbol, voleybol, atletizm, güreş, masa tenisi ve boks şubesi kulüp bünyesinde bulunmaktadır.

samsundaspor.com-voleybol samsun voleybol

Samsun Voleybol Kulüpleri

Daha çok futbolun sevildiği ve takip edildiği Samsun şehrinde son yıllarda salon sporlarına ilgi artmaktadır. Dolayısı ile Samsun voleybol popülerliği her yıl, bir öncekine göre yükselmektedir. Samsun voleybol kulüpleri dendiğinde akla gelen belli başlı takımlar ise şöyle Samsun’da; Samsun 19 Mayıs Voleybol Takımı, Samsun 15 Temmuz Voleybol Takımı, Samsun Büyükşehir Belediyesi. Özellikle de Samsun 19 Mayıs Voleybol Takımı Samsun voleybol branşının en önemli temsilcisi, adeta lokomotifi konumunda.

Samsun’da Voleybol Turnuvaları ve Organizasyonlar

Samsun voleybol takımları arasında Samsun 19 Mayıs Voleybol Takımı’nın lokomotif görevi gördüğünü belirtmiştik. Samsun ilinin en başarılı kadın voleybol takımı olan Samsun 19 Mayıs Voleybol Takımı, Türkiye çapında da Samsun’ voleybol branşını temsil etmektedir zaman zaman.

2021 yılında 10-13 Haziran tarihleri arasında Voleybol Bölgesel Lig Kadınlar Grup Birinciliği müsabakaları Tekkeköy Bahattin Ekinci Spor Salonu’nda gerçekleştirilmiş ve Samsun 19 Mayıs Voleybol Takımı bu turnuvayı lider olarak tamamlamıştır.

Samsun voleybol turnuvaları bununla da sınırlı değildir. Her yıl liseler arasında voleybol turnuvaları düzenlenmekle birlikte Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi voleybol takımı da Samsun voleybol branşını başarı ile temsil etmektedir organizasyonlarda.

Samsun voleybol ligleri için en azından profesyonel anlamda çok iddialı takımlara sahip olmasa da şehirde her geçen yıl bu spora ilgi artmaktadır.

samsundaspor.com-voleybol samsun voleybol

Samsun’da Voleybol Altyapı ve Eğitim

Samsun’da voleybola olan ilgi, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Filenin Sultanları lakaplı kadın voleybol takımımızın başarılarının ardından iyice artmıştır. Eskiden özellikle yaz aylarında aileler çocuklarını futbol ve yüzmeye yönlendirirken artık kapalı salonlarda yapıldığı için mevsimsel şartlardan etkilenmemesi, yüzmeye göre biraz daha uygun maliyetlere sahip olması sebebi ile voleybol sporuna ilişkin kurs talepleri de her yıl artmaktadır Samsun’da. Bunun bir sonucu olarak Samsun voleybol altyapısı her geçen yıl daha iyi hale gelmekte, buralara ayrılan bütçeler artmakta, Samsun voleybol eğitimi her yıl daha da gelişmektedir.

Geçmişten beri ülkenin her yerinde okullarda verilen voleybol eğitimi son yıllarda belediyelerin de desteği ile çok daha profesyonel hale getirilmiş, ekipmanlar iyileştirilmiştir. Dahası artık hemen hemen her lisenin hatta ortaokulların bile kapalı spor salonuna sahip olması sayesinde voleybol herkes için her yerde ulaşılabilir bir spor haline gelmiştir Samsun’da.

Samsun’da Voleybolun Popüler Oyuncuları

Samsun voleybolcular için çok ama çok önemli bir de rol model çıkarmıştır aslında. Samsun voleybol deyince akla gelen en önemli isim Simge Aköz’dür. Bugün Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın hem vazgeçilmez oyuncularından biri hem de belki de en sempatik ismi olan Simge Şebnem Aköz Samsun doğumlu bir sporcudur. Atom karınca lakaplı sporcu 23 Nisan 1991 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Bugün Türkiye’nin en başarılı voleybol takımlarından biri olan Eczacıbaşı formasını giyen Simge Aköz, Avrupa Şampiyonu olan takımın da önemli parçalarından biri olmuştur.

samsundaspor.com-voleybol samsun voleybol
Simge Aköz

Simge Aköz Türkiye’nin her yerinden gençler için harika bir rol model olmasının yanı sıra Samsun voleybol için de adeta adı gibi simge bir sporcudur.

Samsun’da Voleybol Arenaları ve Tesisleri

Samsun voleybol arenaları arasında öne çıkan ilk salon Canik Atatürk Spor Salonu’dur. 1500 kişi kapasiteli kapalı spor salonunda sadece voleybol için değil basketbol, hentbol ve çeşitli salon sporları ve organizasyonları için de kullanılabilmektedir.

Samsun şehrindeki bir diğer voleybol tesisi ise Tekkeköy ilçesinde bulunan Bahattin Ekinci Spor Salonu’dur. Bu salonda da hem yerel hem de Türkiye çapında organizasyonlar, voleybol müsabakaları yapılmaktadır.

samsundaspor.com-voleybol samsun voleybol
Canik Spor Salonu

Samsun Voleybol Gelişmeleri ve Haberler

Samsun voleybol geleceği aslında Türkiye’nin her yeri gibi oldukça parlak görünmektedir artık. Türkiye bir voleybol ülkesi olma yolunda koşar adımlarla ilerlemektedir bugün. Yakın zaman öncesinde kadar özellikle de Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’mız her zaman Avrupa’nın başarılı takımlarından biri olarak kabul görse de bir türlü bir eşiği aşamıyor, şampiyonluk kazanamıyordu. Küba asıllı milli voleybolcu Melissa Vargas’ın takıma kazandırılması ve pasör çaprazı rolünü ona bırakarak yeni rolüne çok kolay uyum sağlayan Ebrar Karakurt’un da bu sayede ilk 5’te kendine yer bulabilmesi ile her iki taraftan da hücum edebilen çok etkili bir takım olan Filenin Sultanları sonunda o eşiği açtı ve Avrupa Şampiyonu olmayı başardı. Bu büyük başarının ardından hem ulusal basında hem de yerel basında voleybol sporu kendisine çok daha fazla yer bulmaya başladı.

Bugün Samsun voleybol konusunda ciddi yükselişte olan şehirlerden biri. Gelişmiş sanayisi, altyapısı sayesinde bu konudaki ihtiyaçlara çok çabuk cevap verebilen Samsun voleybol konusunda her geçen gün yatırımlarını daha da artırmakta, yeni tesisleri Türk sporuna kazandırmakta. Samsun voleybol için şimdi en büyük hedef en süt düzey ligde ili temsil edecek bir takım çıkarabilmek.