Depremzede Gençler Buz Hokeyi Sayesinde Hayata Tutunuyorlar

2023 yılının ilk günü insanların gözlerinde umut vardı. Herkes, güzel bir yıl geçirmek, hedeflerine ulaşmak ve sevdikleri ile beraber olmak istiyordu. 2023 yılı içerisinde böylesine büyük bir felaketin yaşanacağını kimse tahmin etmezdi.

6 Şubat 2023 günü saat 04.17’de Türkiye’nin kaderini değiştiren bir deprem felaketi yaşandı. Merkez üssü Kahramanmaraş olan bu felaket; 7.7 şiddetindeydi. Söz konusu depremden tam dokuz saat sonra yine Kahramanmaraş merkezli 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşandı. Her iki deprem yalnızca Kahramanmaraş’ı değil çok sayıda şehri doğrudan etkiledi. Hatay, Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Malatya, Gaziantep, Elazığ, Kilis, Şanlıurfa, Osmaniye ve Batman da depremden etkilenen şehirler arasındaydı.

Hatay’ın Eski Günlerine Dönmesi Bir Hayli Zor!

6 Şubat 2023 günü yaşanan çok şiddetli iki depremden en çok etkilenen şehirlerin başında Hatay geliyor. Türkiye’nin en güzel mutfaklarından birisine ev sahipliği yapan, samimi ve duyarlı insanların yaşadığı bu şehirde binlerce insan hayatını kaybetti. Depremde ölenlerin sayısı 50 bin 793! En çok ölümün yaşandığı ve binanın yıkıldığı şehir ise Hatay! Hatay’ın eski günlerine dönmesi çok zor! Dönse dahi bunun hemen gerçekleşmeyeceğini herkes çok iyi biliyor.

Takdir edersiniz ki, depremin ardından evi yıkılan ve yakınlarını kaybeden insanlar, birer birer Hatay’dan ayrıldılar. Okullar boşaldı. Çocuklar evsiz ve arkadaşsız kaldılar. Depremin üzerinden neredeyse beş ayın geçtiği şu günlerde Hatay’da yüzümüzü az da olsa güldürecek türden bir gelişme yaşandı.

Asi Spor Kulübü’nün Öğrencileri Buz Hokeyinde Önemli Bir Başarı Elde Ettiler

Hatay, farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapan bir şehir! İnsanlar, daha önce de ifade ettiğimiz gibi oldukça duyarlılar! Türkiye’nin en modern şehirlerinden birisi olan Hatay, depremde çok büyük zarar gördü. Fakat, yine de bu şehirde zaman zaman güzel şeyler de yaşanıyor. Bunlardan birisini de Asi Spor Kulübü başardı.

Asi Spor Kulübü, 2019 yılında kuruldu. İlk sezonunda Covid-19 sorunu ile karşılaştı. Pandemi yüzünden antrenmanlar aksadı. Ayrıca, Hatay’daki tek buz pistinin tadilatta olması da kulübün sporcularının idman yapmasını zorlaştırdı.

Asi Spor Kulübü, pandeminin ardından adından söz ettirmeye başladı. 2022 yılında düzenlenen U12 şampiyonasında yedinci olarak şehre gurur yaşattı. Sporcuların 2022 – 2023 sezonunda çok daha iyisini yapmaları bekleniyordu. Ancak, 6 Şubat 2023 tarihinde deprem felaketi yaşandı. Sporcular, Hatay’dan ayrılmak zorunda kaldılar. Devreye Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu başkanı Halit Albayrak girdi. Albayrak’ın çabaları sayesinde bir araya getirilen sporcular, Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na ve Türkiye Şampiyonası’na katıldılar. U12 ve U9 kategorisinde yarıştılar. U12 kategorisinde altıncılık elde ettiler. Zor geçen günlerin ardından spor yaparak acılarını bir nebze de olsun unutmaya çalışan çocukların yüzleri gülüyordu. Sporun birleştirici gücü bir kez daha kendisini gösterdi.