Erling Haaland UEFA Yılın Futbolcusu Ödülünü Kazandı

Avrupa’da 2022 – 2023 sezonuna damga vuran takım kesinlikle Manchester City idi. İngiliz ekibini 2016 – 2017 sezonundan bu yana İspanyol teknik adam Joseph Guardiola çalıştırıyor. Manchester City, 2022 – 2023 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ve Premier Lig’de şampiyon oldu. Bunun yanı sıra, FA Cup’ı da müzesine götürdü. Manchester City’nin söz konusu başarıyı elde etmesini sağlayan isimlerin başında tahmin edebileceğiniz üzere Erling Haaland geliyordu.

Norveçli Golcü Yılın Futbolcusu Ödülünü Sonuna Kadar Hak Etti

Manchester City, 2022 – 2023 sezonu öncesinde Erling Haaland’ı kadrosuna kattı. Oyuncu için eski kulübüne 60 milyon Euro ödedi. 2000 doğumlu golcü ile beş yıllık sözleşme imzalandı. Erling Haaland’ın Premier Lig’de yapacakları merak konusu idi. Joseph Guardiola, Norveçli oyuncudan beklenenden bile daha iyi bir şekilde faydalandı.

Erling Haaland, geçtiğimiz sezon Premier Lig’de 35 maça çıktı. Bu maçların 33’üne ilk 11’de başladı. İki maçta oyuna sonradan girdi. Sahada 2 bin 777 dakika kaldı. Güzel performansını 36 gol ve sekiz asist ile süsledi. Premier Lig’de 2022 – 2023 sezonunun gol kralı oldu. Bunun yanı sıra, Avrupa liglerinde bir sezonda en çok gol atan isim olmayı başardı. Bu sayede, Altın Ayakkabı ödülünü kazandı. Norveçli golcünün başarıları bunlarla sınırlı değil!

Kendisi, geçtiğimiz sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 11 maça çıktı. Bu maçların tamamına ilk 11’de başladı. Sahada 846 dakika kaldı. Güzel performansını 12 gol ve bir asist ile süsledi. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2022 – 2023 sezonunun gol kralı oldu. Son olarak, 2022 – 2023 sezonunda diğer kulvarlar ile beraber toplam 53 maça çıktığını söyleyebiliriz. Erling Haaland, sezonu 52 gol ve dokuz asist ile tamamladı. Toplam 61 gole katkıda bulunarak erişilmesi güç bir rekora imza attı.

Erling Haaland, Lionel Messi ve Kevin de Bruyne’yi Geride Bıraktı

UEFA, birkaç hafta önce yılın erkek futbolcusu ödülünün adaylarını açıkladı. Manchester City’den Erling Haaland ve Kevin de Bruyne ile Inter Miami’ye transfer olan Lionel Messi, son üç aday arasında olmayı başardılar. Ödülü kimin kazanacağı merak konusuydu. Harika bir sezon geçiren Erling Haaland favori idi. Lionel Messi, Aralık ayında Arjantin ile Dünya Kupası’nı kazanmış olsa da PSG’deki kulüp performansı iyi değildi. Kevin de Bruyne, Manchester City’nin başarısında pay sahibi olan isimlerden birisiydi.

31 Ağustos 2023 günü gerçekleştirilen UEFA Şampiyonlar Ligi grup çekiminin ardından sezonun en iyi erkek futbolcusunun kim olduğu açıklandı. Erling Haaland, bu ödülü kazanmayı başardı. Yılın teknik direktörü Joseph Guardiola oldu. Norveçli golcü, 2023 – 2024 sezonuna da fena olmayan bir başlangıç yaptı. Şu ana kadar Premier Lig’de üç maçta üç gol atmayı başardı. Ayrıca, Manchester City ile UEFA Süper Kupa’yı kazanma başarısını gösterdi.