GALATASARAY’ IN ORTA SAHASININ YENİ PATRONU KEREM DEMİRBAY

Sarı kırmızılı takım Galatasaray Süper Lig’de 2022 – 23 sezonunu şampiyonluğu sonrasında gözlerini devler ligine çevirdiler.

Uzun yıllar sonra devler liginde Şampiyonlar liginde mücadele edecek olan sarı kırmızılı takım kadrosunu bu anlamda güçlendirmeye devam ederken bir yandan da süper lig de geçerli olan 3 yerli kuralı üzerinde kadrosuna yerli isimler ile güçlendirmeye odaklılar.

Yeni sezon öncesinde sarı kırmızılı takım da Halil Dervişoğlu, Angelino, Bacambu, Zaha, Icardi, Tete ve Kerem Demirbay transferleri ile kadrosunu güçlendirdiler.

Süper lig de Yerli rotasyonunu genişletmek isteyen sarı kırmızılı takım Galatasaray, Bundesliga ekiplerinden Bayer Leverkusen’de forma giyen Kerem Demirbay’ı transfer ederek orta sahasında ki yerli rotasyonun da daha kaliteli bir isim ile güçlendirmiş oldular.

30 yasındaki tecrübeli merkez orta saha oyuncusu olan Kerem Demirbay ile orta sahadaki rotasyonu arttırmak isteyen sarı kırmızılı takım önemli bir hamle yapmış oldular.

GALATASARAY İHTİYAÇ DUYDUĞU MEVKİSİNE TAKVİYE YAPTI

Sarı kırmızılı takım da süper lig de ihtiyaç duyduğu mevkilerden olan orta sahada ki en önemli eksiği süper lig de 3 yerli isimden birisi olan Kerem Demirbay hamlesi doğru oldu.

Geçen sezon bakıldığından 3 bir isim olmadan şampiyon olunsa da Okan Buruk bu 3. İsmi kadroya yerleştirmekte çok zorlandı.

Zaman zaman Yunus Akgün , sol da Hatayspor’ dan gelen Sam Adekugbe ve Kazım can oynarken zaman zaman da orta sahada Berkan süre aldı.

Bu isimlerin tamamı arkanıza yaslanıp rahat olduğunuz bir isim olmadı ki bu Kerem Demirbay transferi ile hem kaliteli hem tempolu bir isim dışında yerli olması önemli bir artı oldu.

KEREM DEMİRBAY GALATASARAY’ DA NE YAPAR?

Kerem Demirbay ‘ın oyuncunun temel özelliklerine bakacak olur isek tam bir orta alan da oyun kurucu.

Pas yeteneği kilit pas kullanımı kafasını kaldırması ile uzun toplar yanı sıra savunma arkasına yapılan koşular da isabetli pasları ile dikkat çeken bir isim.

Öz güvenli bir oyuncu olan Kerem Demirbay saha içinde lider karakterli de bir isim olduğu için sorumluluk almaktan kaçmayan topa kendisini de gösteren bir isim.

Ceza sahası dışı şutları dönene topları toplamada da önemli özellikleri var.

Çok fazla temposu olmadığı kadar fiziksel olarak da çok tempolu olmadığı kadara daha çok top becerisi ve oyun zekası ile ön plana çıkıyor.

Galatasaray ın oyun planına da uyan geçen sezon tamamen rakip yarı sahada biraz daha dar alanlar da yarı sahada Kerem Demirbay savunma ve hücum da etkili olur.

Galatasaray Kerem Demirbay’ ı 8 – 10 numarada kullanacaktır. Avrupa maçlarında güçlü rakipleri karşısında Torreira ve yanına çok konuşulan Paredes gelir ise onlar ile beraber hücuma daha çok kırılan 8 numara olarak arkası güçlü iki isim ile tercih edile bilir.

Aslı olarak süper lig de ise 4 – 4 – 2 ya da 4 – 2 – 3 – 1 de iki 8 numaradan birisi olarak yazılacak. Hücuma kırılan oyun kurucu özellikleri ile takıma oldukça oyunu da hızlandıracak etkili bir isim olacaktır.