Just Fontaine Hayata Veda Etti

Dünya Kupası futbolseverler için oldukça önemli! Dört yılda bir düzenlenen bu organizasyon insanları futbola doyuruyor. 2022 yılının Kasım ayında başlayan ve dört hafta sürdükten sonra 18 Aralık 2022 tarihinde oynanan final maçıyla sona eren Dünya Kupası’nı Arjantin kazanmıştı.

Dünya Kupası tarihine adını altın harflerle yazdırmış çok sayıda futbolcu vardır. Onlardan birisi de Just Fontaine! Hayata veda eden eski futbolcunun hikayesine yakından bakmaya ne dersiniz?

Just Fontaine 89 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu

Just Fontaine Dünya futbolu adına oldukça önemli bir isim! Kendisi 1958 Dünya Kupası’nda 13 gol atmıştı. İsveç’te düzenlenen 1958 Dünya Kupası’nda altı maçta 13 gol birden atmıştı. Fontaine’nin rekoru halen daha kırılamadı. Bir başka deyişle, kendisi Dünya Kupası tarihinde en çok gol atan oyuncu olma unvanını elinde bulunduruyor. Aynı başarıyı tekrarlayan veya geçen başka bir futbolcunun olmadığını söylemeliyiz.

Just Fontaine 89 yaşına kadar yaşadı. Mart ayında yaşama gözlerini yumdu. Oyuncunun eski kulübü Reims hem sosyal medya hesaplarından hem de resmi sitesinden bir açıklama yaparak Just Fontaine’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Just Fontaine Kimdir?

18 Ağustos 1933 tarihinde Fas’ta dünyaya geldi. Fransa milli takımında forma giydi. Santrafor pozisyonunda oynuyordu. Just Fontaine denildiği zaman akla doğal olarak 1958 Dünya Kupası geliyor. Dünya Kupası tarihine elde ettiği başarılar ile damga vuran Fransa 1958 Dünya Kupası’nda yarı finale yükselmeyi başarmıştı. Fransa’nın yarı finaldeki rakibi Brezilya olmuştu. Brezilya’nın o dönem kadrosunda dünya futbolunun önemli yıldızları arasında gösterilen Pele de bulunuyordu. Hatta, Pele’nin 1958 Dünya Kupası’nda sadece 17 yaşında olduğunu söylemeliyiz. Fransa yarı finalde Brezilya’ya 5-2 yenilerek turnuvaya veda etmişti.

Just Fontaine Fransa milli takımının formasını 21 defa giydi. Milli formayla 30 gol atma başarısını gösterdi. Fransız oyuncu kulüp kariyerinde de önemli başarılar elde etti. 1 Temmuz 1953 tarihinde Fransa’nın Nice kulübüne transfer oldu. Bu kulüpte üç yıl forma giydi. 1 Temmuz 1956 tarihinde bir diğer Fransız kulübü Reims’e transfer oldu. Burada da dört yıl boyunca top koşturdu. 1 Temmuz 1960 tarihinde henüz 27 yaşındayken futbolu bıraktı. Futbolu çok genç yaşta bırakmasına rağmen arkasında halen daha kırılamayan bir rekor bıraktı.

Dünya Kupası Tarihinin En Çok Gol Atan Oyuncuları

Dünya Kupası golcüleri ile meşhurdur. Just Fontaine’nin yanı sıra başka futbolcuların da attıkları goller ile Dünya Kupası’na damgalarını vurduklarını söyleyebiliriz. Gelin, bu futbolcuların kimler olduklarına yakından bakalım!

  • 10 gol: Grzegorz Lato, Teofilo Cubillas, Gary Lineker, Gabriel Batistuta, Thomas Müller, Helmut Rahn
  • 11 gol: Jürgen Klinsmann, Sandor Kocsis
  • 12 gol: Pele
  • 13 gol: Just Fontaine
  • 14 gol: Gerd Müller
  • 15 gol: Ronaldo
  • 16 gol: Miroslav Klose