Penaltı Canavarı Samsunspor

TFF 1.Lig’in 29’uncu haftasında aldığı Büyükşehir Belediye Erzurumspor galibiyetiyle hedefe tekrardan kenetlenen Samsunspor’da 30’uncu haftada oynanacak Bandırmaspor maçının hazırlıkları tam gaz devam ediyor. Kırmızı Beyazlı takım Balıkesir temsilcisi karşısında alınacak bir galibiyetle birlikte sezon başından beri içinde yer almak istediği Play-Off potasına girebileceğinin farkında ve tüm camia bu maçtan çıkartılacak 3 puana kenetlenmiş durumda. Öte yandan takımın penaltı istatistiklerine bakıldığı zaman eğer Bandırmaspor maçında top 11 metreye koyulursa skor garanti gelecek gibi görünüyor.

Attığını Vuran

Bu sezon TFF 1.Lig’de genel olarak iyi işler çıkardıysa da kritik maçlarda ekstra puan kayıpları yaşayan Samsunspor’un bu tarzda bir puan kaybına daha tahammülü kalmadı.

Kırmızı Beyazlı ekip 29’uncu haftada oynadığı Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçından aldığı galibiyetle Play-Off potasına doğru tırmanmaya başladı. 30’uncu haftada belki de kader maçı niteliği taşıyacak bir müsabakaya çıkacak olan Samsun temsilcisi, kendi sahasında Bandırmaspor’u konuk edecek.

Bu maçın hazırlıklarına devam eden Samsunspor’un sezon başından bu yana en iyi başardığı işlerden birisiyse penaltı kullanmak. Ceza sahası içerisine çok iyi kat eden iki kanat oyuncusuna ve tam anlamıyla bir ceza sahası golcüsüne sahip olan Kırmızı Beyazlı takımın bu konuda ligin en iyi takımlarından biri olması oldukça da önem taşıyor.

Sezonun geride kalan kısmında 4 kere penaltı noktasına topu koyan Samsunspor, bu 4 penaltının tamamını gole çevirerek %100’lük isabet oranı sağladı. Bandırmaspor karşısında oynanacak maçta savunmada yapılacak bir hatayı yakalaması durumunda cezalandırması oldukça muhtemel olan Atatürklü Arma adına bu özgüven oldukça değerli.

Topun Sahibi Kim

Bununla birlikte Samsunspor ile Bandırmaspor arasında oynanacak maçın tam anlamıyla taktiksel bir savaşa sahne olacağını da belirtmekte fayda var. Samsunspor’un tecrübeli teknik direktörü Fuat Çapa bu maçla birlikte Play-Off’a ve Süper Lig’e koşar adım gitmek istediklerini dile getirmişti.

Bu bağlamda Bandırmaspor maçında taktiksel detayların maçın kazananı belirleme ihtimali çok yüksek. İki takımın topa sahip olma oranlarına bakıldığı zaman ise oldukça ilginç bir durum ortaya çıkıyor.

Transfermarkt’ın verilerine göre Samsunspor kendi sahasında oynadığı maçlarda %51.7 oranında topa sahip olma oranıyla oynadı. Ligin en çok topa sahip olan takımlarından biri olan Bandırmaspor ise dış sahada oynadığı maçlarda %52.7 gibi bir oranı yakaladı.

Bu veriler iki takımın da topa sahip olma konusunda problem yaşamadıklarını ancak rakiplerine topu bıraktıkları sekansları da yaşadıklarını gösteriyor. Samsunspor kendi sahasında oynadığı maçta topu kendi ayağında mı isteyecek yoksa Bandırmaspor’un hatalarını değerlendirmek veya direkt bir oyun oynamak mı isteyecek bunu maç günü göreceğiz.

Tüm bunlarla birlikte maçın heyecanı her geçen gün daha da artıyor ve Samsunlu sporseverler takımlarının Süper Lig’e yükselebilmesi adına kritik önem taşıyan maçta yalnız kalmaması adına biletlere saldırmaya devam ediyorlar.