Samsun'da spor

Samsun’da Spor

Türkiye’de bir çok ilde olduğu gibi Samsun’da spor büyük bir önem taşımaktadır. Samsun da futbol, basketbol, voleybol gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren birçok takım olmakla beraber bunların arasında uluslararası organizasyonlarda yer alanlar da bulunmaktadır.

Samsun’da yapılan spor karşılaşmalarının temeli, 1895 yılında inşa edilen Samsun Hipodromu ile atılmıştır. Her yıl Eylül ayında düzenlenen bu at yarışlarına panayırın de eklenmesiyle özellikle Kuzey Anadolu’da Samsun at yarışı merkezi haline geldi. Hatta bu eklenen panayırlar sayesinde güreşte oynanmaya başlamış ve geniş bir kitleye yayılmıştı. Yaşar Doğu ve Mustafa Dağıstanlı gibi önemli güreşçiler burada yetişmişlerdir.

Sadece at yarışı ve güreşte değil aynı zamanda yüzme yelken, atletizm, tenis, jimnastik ve eskrim gibi spor dallarında da Samsunlular büyük başarı elde etmişlerdir. Su sporlarında Karadeniz bölgesinin öncüsü olan Samsun’da spor, 1933 yılında Samsun Su Sporu Kulübü, 1961’de ise Samsun Yelken Kulübü kurulmuştur.

Samsun’da satranç, güreş, tekvando, binicilik, briç, futbol, okçuluk, kayak, bilardo gibi çeşitli spor branşlarında binlerce lisanslı sporcu bulunmaktadır.

Samsun’da Spor Kulüpleri

2018-2019 Sezonu sonunda, Futbol takımı Samsunspor, 2. Ligde 7.olmuştur. Basketbol kadınlar süper liginde Samsun Canik Belediyespor ligi 12. tamamlamıştır. Hentbol kadınlar süper ligindeki Samsun Gençlik Spor, tekrar 1. lige düşmüştür. BAL’daki 3 takımında Havza Belediyespor küme düşmüştür. Basket liglerinde 2, Voleybol liglerinde 3, takımı bulunmaktadır.

Samsun’da bu sene yeni bir spor dalının daha temeli atıldı. Samsun’da Çim Hokeyi oynanmaya başladı.

Samsun’da spor hakkında detaylı bilgi için tıkla.

Futbol Türkiye Kupası

Spor Tesisleri

Stadyumlar

Kapalı Spor Salonları

Olimpik Havuz, Kayak Merkezi

2017 Samsun DEAFLYMPICS (İşitme Engelliler) Oyunları Tesisleri

Samsun hakkında son dakika haberleri, en güncel spor haberleri hakkında bilgi almak için sayfamızı takipte kalın.