Samsunspor 24 Şutta 4 Gol Bulmayı Başardı

Spor Toto 1. Lig’in 2021 – 2022 Sezonu’nu başında üst ligi hedefleyen Yılport Samsunspor ne yazık ki sezonun sonunda büyük hayal kırkılığı yaratmaktan kurtulamadı.

Takımımız play off potasının dahi dışında kalırken son haftada Tuzlaspor’u 2 – 4 mağlup edip taraftarlarına az da olsa bir teselli verdi.

Tuzlaspor Topu Aldı Peki Ya Sonra?

samsunspor

Karşılaşmada topa daha fazla sahip olan taraf skor tabelasında yazan skorun zıttı bir şekilde ev sahibi Tuzlaspor oldu. Eyüp Stadyumu’nda taraftarının önünde lige galibiyetle veda etmek isteyen Tuzlaspor, takımımız Yılport Samsunspor karşısında 90 dakikayı %58 pas isabet oranıyla bitirdi.

Maç boyunca 573 pas yapan ev sahibi takım, üstelik bu pasların çoğunda isabeti de sağlamayı başardı. Öyle ki Tuzlaspor, pas isabet oranında hayli kabul edilebilir bir sayıyı, %89’u yakaladı. Yani ev sahibi lacivert beyazlı ekibin her 10 pasında 9’u yerine ulaştı.

Bunun da ötesinde Yılport Samsunspor yarı sahasına girildiğinde de bu pas isabet oranı büyük ölçüde korundu. Spor Toto 1. Lig ortalamasında rakip yarı sahada takımların pas isabet oranları genellikle %70’ler bandında giderken, Tuzlaspor kırmızı beyazlı ekibimiz karşısında %82’yi buldu.

Yılport Samsunspor ise 420 pas yaptığı maçta isabet oranında da tıpkı pas sayısında olduğu gibi rakibinden geride kaldı.

Takımımız rakibin kendisinden daha fazla topa sahip olduğu bir ortamda daha direkt paslarla geçiş oyunu denemeleri de yaptı. 60 kez uzun menzilli toplar yollayan Karadeniz ekibimiz, böylece aslında pas isabet oranlarını da düşürmüş oldular.

90 dakikada %84 pas isabet oranı yakalayan Samsun temsilcimiz, rakip yarı sahaya geçtiğinde ise bu oranı %74’e kadar düşürüp Spor Toto 1. Lig ortalamasını yakalamış oldu.

Takımımızın pas konusunda en başarılı olduğu alan ise kenar ortalarıydı. Zira yapılan 14 ortada %50 gibi çok başarılı bir isabet oranı yakalandı. Rakip Tuzlaspor’un ortalarındaki isabet oranının %27 olduğu düşünülürse %50’nin anlamı daha net anlaşılacaktır.

Samsunspor Maçı Bu Sayılarla Değiştirdi

Topla oynama oranlarında rakibinden genel anlamda geride kalan Yılport Samsunspor için maçın değişmesinde etkili olan birkaç istatistik vardı. Bunlardan biri elbette ikili mücadele kazanma istatistiğiydi.

Maç boyunca rakibine fiziksel olarak çok büyük üstünlük kurmayı başaran Yılport Samsunspor, ikili mücadelelerde %61 başarı sağladı ve rakibi futbol tabiriyle ezdi. Hava toplarında ise bu oran %62’ye ulaştı ki kenar ortalarının isabet oranı da bunu destekler nitelikteydi.

Öte yandan skorun 2 – 4 olmasındaki temel sebep ise elbette hücum istatistiklerinde saklıydı.

Rakip Tuzlaspor kalesine tam tamına 21 şut çeken Karadeniz temsilcimiz, bu şutlarda sadece 6 kez çerçeveyi bulmasına rağmen 4 gol atmasını bildi.

21 şuttan çok daha özel olanı ise bu şutların 15’inin rakip Tuzlaspor’un ceza alanı içinden atılmış olmasıydı.

Bu sayılarla rakip ağları 4 kez bulmayı başaran Karadeniz ekibimiz, hayal kırıklığı yarattığı sezonu güzel bir şekilde bitirmeyi başardı.