Samsunspor Defansta Sağlam Durmayı Başaramadı

Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nu beklentilerin bir hayli uzağında kalarak bitiren Yılport Samsunspor, şampiyonluk hedefiyle başladığı maratonu play offları dahi göremeden bitirdi.

Taraftarlarını sergilediği bu performansla hayal kırıklığına uğratan ekibimiz ne savunmada ne de hücumda bir türlü beklenen akışkanlığı sağlayamadı. Hal böyle olunca Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda hanesine yalnızca 51 puan yazdırabilen Yılport Samsunspor, 7’ncilikle yetindi.

Karadeniz temsilcimiz 36 maçta 13 galibiyet 12 beraberlik ve 11 mağlubiyet alarak bu sonuca ulaştı. Önümüzdeki sezon için hazırlıklara şimdiden başlayan takımımızda bu sezona bakıldığında ilk önce halledilmesi gereken yerin takım savunması olduğu görüldü.

Samsunspor Savunmada Becerikli Değildi

Sezon boyunca 3 farklı teknik direktörle çalışan Karadeniz temsilcimiz, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda kalesinde en çok gol gören 11’inci takım olarak savunmada istikrarsız bir performans çizdi.

Kalesinde toplam 46 gol gören takımımız, Spor Toto 1. Lig’in 36 haftalık maç takviminde kalesinde ortalama maç başına 1,3 gol gördü. Sadece 11 maçta kalesini gole kapatmayı başaran takımımız, geri kalan 25 karşılaşmada ise ne yazık ki gollere engel olamadı.

Yılport Samsunspor sadece kalesinde gol görme konusunda değil mücadele konusundaki istatistiklerde de sınıfta kalan bir performans ortaya koydu. Takımımızın bu anlamda taraftarının yüzünü güldürebildiği yegane istatistik %65 oranındaki top kapma oranı oldu.

Top kapma konusunda başarılı bir performans ortaya koyan Yılport Samsunspor ne yazık ki ikili mücadele ve hava topu mücadelesi noktasında ise sınıfta kalan bir grafik çizdi.

Teknik direktörler Mehmet Altıparmak, Fuat Çapa ve son olarak Yücel Uyar dönemlerinde mücadele anlamında isteneni veremeyen takımımız, sezon boyunca girdiği ikili mücadelelerin yalnızca %51’inde başarı sağlayabildiler. Öte yandan aynı şekilde hava toplarında da ne yazık ki istenilen etkinlik sağlanamadı ve o istatistiklerde de %51 geçilemedi.

Sezon boyunca rakiplerine 4 kez penaltı fırsatı veren Karadeniz temsilcimiz, onlara toplamda 412 faul yaptı. Kırmızı beyazlı takımımız bunların karşılığında 79 kez sarı kart ile cezalandırılırken 1 kez de kırmızı kart görmekten kurtulamadı.

Savunmada İstikrar Bir Türlü Sağlanamadı

samsunspor

Yılport Samsunspor sezonu 3 farklı teknik direktörle geçerken buna bağlı olarak kadronun şans bulma süreleri de değişti. Tüm kadroda olduğu gibi defans hattında da istikrar sağlanamadı ve ekibimizin formasını savunmada birçok farklı isim giydi.

Defansta, göreve gelen teknik direktörlerin hepsinin tercih ettiği isim Soner Gönül oldu. 24 yaşındaki savunma oyuncumuz 33 karşılaşmada (31’i ilk 11 olmak üzere) forma giydi. Bu maçlarda hücuma da 1 asist ile katkı yapan Soner Gönül, 6 sarı kart görmekten ise kurtulamadı.

Soner Gönül’den sonra defansta en çok oynayan isimler ise 20’şer kez ilk 11’de olmak üzere 26 maça çıkan 22 yaşındaki oyuncumuz Ali Ülgen ve 21 maça çıkan 18 yaşındaki yıldız adayımız Yunus Emre Çift oldular.