Samsunspor Durumu Nasıl Telafi Edebilir

TFF 1.Lig’in 30’uncu haftasında kendi sahasında konuk ettiği Bandırmaspor karşısında aldığı mağlubiyetle taraftarında hayal kırıklığı yaratan Samsunspor’da moraller oldukça bozuk. Takımın hayati önem taşıyan bir maçta sahadan mağlup ayrılmış olması camianın alt üst olmasına neden olurken teknik direktör Fuat Çapa’nın açıklamaları da dikkat çekiciydi. Tecrübeli teknik adam Samsunspor’un bu durumu telafi edebileceğini dile getirirken bu telafi durumu tek başına Samsunspor ile de alakalı olmayacak.

Göbek Bağı

Bu sezon TFF 1.Lig’de istediklerini elde etmek konusunda zorlanan ekiplerden biri olan Samsunspor adına işler bir iyi bir kötü gitmeye devam ediyor. Kırmızı Beyazlı takım Büyükşehir Belediye Erzurumspor karşısında aldığı galibiyetle birlikte Play-Off’a dair çok büyük hayaller kurduğu için Bandırmaspor karşısında alınan mağlubiyetle birlikte o büyüklükte bir hayal kırıklığı yaşamaktan kurtulamadı.

Bu durumun Samsunspor adına genel bir tehlike olduğunu geçmiş sezonlarda da oynanan birçok maçta görmek mümkündü. Takım bu gibi kader maçlarında kendisine çok fazla yük bindiriyor ve camiada bu nedenle her seferinde daha büyük bir sıkıntı yaşanıyor.

Karadeniz temsilcisinin tam 10 sezondur Süper Lig hasreti çeken bir takım olmasının çok ciddi bir baskı unsuru olduğunu unutmamak gerek. Bu bağlamda Bandırmaspor maçını kaybeden Kırmızı Beyazlı takımda Fuat Çapa ve oyuncuları adına işler artık çok da kolay gitmeyecek.

Öte yandan takımın aldığı her galibiyette Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan kendi lehine çıkacak bir sonuca dair haber alması lazım. Erzurum temsilcisi 31’inci haftayı bay geçecek ve Samsunspor bu haftada Manisa FK ile karşı karşıya gelecek.

Bu bağlamda Manisa FK ile oynanacak maçın da bir kader maçı haline gelmiş olması Samsunspor’un kendisine dair problemlerle alakalı. Üstelik takım bu maçtan galip gelse bile Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile arasındaki puan farkı en fazla 2’ye düşmüş olacak.

Aleyhte Takvim

Öte yandan Samsunspor’un en azından şu andan bir bakış atıldığı zaman Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan çok daha zorlu bir takvime sahip olduğunu dile getirmek gerekiyor. Çok daha zorlu ekiplerle karşı karşıya gelecek olan Karadeniz temsilcisi adına 35’inci haftada oynanacak Ankaragücü maçına kadar işlerin yoluna koyulması gerektiğini belirtmek yanlış olmaz.

Bu süreçte oynanacak peş peşe maçlarda Büyükşehir Belediye Erzurumspor Boluspor, Tuzlaspor ve İstanbulspor ile karşı karşıya gelecek. Samsunspor ise aynı süreçte Manisa FK, Eyüpspor, Adanaspor ve Altınordu ile kozlarını paylaşacak.

Dar takvimde oynanacak maçlarda her takım adına çok daha fazla hata yapma riski söz konusu olur ve Samsunspor bu riski en aza indirgediği senaryoda gereken şartları yerine getirmeyi başarabilir. Ancak bahsi geçtiği gibi Karadeniz temsilcisi adına Bandırmaspor karşısında bırakılan 3 puan takımın kaderinin de bir başka ekibe emanet edilmesi anlamına geliyor ve bu krizi yönetmek hiç de kolay değil.