Samsunspor Ocak Ayını Rahat Geçirdi

Süper Lig’e çıkmak adına verilen kıyasıya rekabetin tam gaz devam ettiği TFF 1.Lig’de Ocak ayını en rahat geçiren takım kuşkusuz Samsunspor’du. Kırmızı Beyazlılar, lig kuralları gereği ligde ikinci devrenin ilk haftasını bay geçtikten sonra en iyi formlarından ve psikolojilerinden bir hayli uzak olan iki rakibi karşısında çok rahat 2 galibiyet alarak araya girdi ve topladığı 6 puanla birlikte yarışta kendisinin de olduğunu gösterdi.

İdeal Takvim

Lig kuralları gereği her hafta bir takımın haftayı müsabaka yapmadan geçirdiği TFF 1.Lig’de takımlara istedikleri bir haftayı bay geçme konusunda hak tanınmış olsa kuvvetle muhtemel birçok takım ilk haftaları tercih ederdi.

Zira ilk haftayı bay geçen takımda oyuncuların birbirleriyle daha fazla zaman geçirmesi ve genelde sürpriz sonuçların çıktığı giriş ya da dönüş haftalarında böyle bir sürprizin yaşanmıyor oluşu takımların işine gelir. Böyle bir tercih hakkı olmasa bile takvim gereği ilk haftayı bay geçiren Samsunspor da tam olarak bu avantajları kullanarak ligin 2’inci yarısına giriş yaptı.

Rakiplerinin birer birer sendelediği ve puan kaybettiği 20’inci hafta müsabakaları esnasınca da antrenman yapma ve birlikte çalışma imkanı yakalayan Samsunspor, kendi adına açılışı ise bu senenin en net küme düşme adayı olan ve oynadığı maçlardan sadece 8 puan çıkarabilen Balıkesirspor’un sahasında oynadığı maçta aldığı 2-0’lık galibiyetle yaptı.

Balıkesirspor karşısında çok zorlanmadan galibiyete giden Fuat Çapa’nın öğrencileri için bay geçmenin bir diğer avantajı ise Ocak ayında sadece 2 maç oynayarak ayı kapatabilmek ve diğer rakiplere göre çok daha fazla hazırlanabilmek oldu.

Balıkesirspor karşılaşmasından sonra 22’inci haftanın açılış maçında en az Balıkesirspor kadar problemli bir durumda olan Kocaelispor’u kendi sahasında konuk eden Samsunspor, bir önceki hafta Ankaragücü’ne soğuk terler döktüren rakibi karşısında golü bulduktan sonra gelen kırmızı kartla birlikte daha da rahatladı ve Balıkesirspor karşılaşmasından daha rahat bir maç geçirdi. Bu maçtan sonra Kocaelispor cephesinde Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay basın toplantısında istifa ederek takımla olan yollarını ayırdı.

Her Maç Final

Ligin ilk devresinde oynadığı son 2 maçta 5 puan kaybederek ağır bir hasar alan Atatürklü Arma için birbirinden rahat geçen 2 maçta alınan galibiyetler yaraları sarabilmek adına önemli bir adım olmuş oldu.

Bununla birlikte pek tabii TFF 1.Lig’de yer alan her takım gibi Samsunspor da bu güzel geçen aydan sonra çok daha zorlu müsabakalarda rakiplerini alt etmeye çalışacak ancak burada önemli olan oyuncuların ve camianın bu takvime nasıl hazırlanacağı.

Çok uzun zamandan beri ideal teknik direktörlük performansında olmayan Fuat Çapa, Samsunspor’a geldiği günden beri kendisini bulmuş gibi gözüküyor ve Samsunspor adına en önemli adımlardan birisi Fuat Hoca’nın işaret ettiği yolun üzerinden yürümek olacak.