Samsunspor Pas İsabetiyle 3 Puanı Bıraktı

Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nu orta sıralarda bitirmesi kesinleşen Yılport Samsunspor, hafta sonunda Beypiliç Boluspor deplasmanından eli boş döndü.

Bolu temsilcisine Bolu Atatürk Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada 2 – 1 mağlup olan Yılport Samsunspor’un nasıl olup da maçı kaybettiği taraftarlarca en çok sorulan soruların başında geliyor.

Biz de bu yazımızda karşılaşmanın istatistiklerinden hareketle Yılport Samsunspor’un Beypiliç Boluspor karşısında mağlubiyetinin olası nedenlerini açıklamaya çalışacağız…

Samsunspor Topu Vermedi Maçı Verdi

samsunspor

Karşılaşmanın istatistik kağıdına baktığımızda Karadeniz temsilcimizin maç boyunca çok daha fazla topla oynadığını görmek mümkün. Karşılaşmanın topla oynama oranında rakibine %62-%38 bir üstünlük kuran kırmızı beyazlı Samsun temsilcimiz, topun kontrolünü tamamen almış gibi görünüyor.

Karadeniz temsilcimiz, %68’lik topla oynama oranını yaptığı 487 pas ile perçinlemeyi başardı. Bununla beraber 77 kez uzun pas deneyen ekibimiz, pas isabetinde ise vasatın biraz üstünde performans gösterdi.

İşte tam da bu noktada mağlubiyetin bir sebebinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Zira bir takım %68 ile topa sahip oluyorsa rakibine pozisyon vermesi için önce topu kaybetmesi gerekir. Savunmada yapılan bariz hataların dışında, basit top kayıpları da geçiş oyunu oynamak isteyen ve genellikle daha az topla haşır neşir olan takımlar için aslında en büyük fırsattır.

Yılport Samsunspor’un %80 ile isabetli paslar atması elbette genele bakıldığında fena olmayan bir oran. Ancak bu pas isabetinin rakip yarı sahada %63’e kadar düşmesi ise kabul edilebilir bir durum değil. Sete yerleşerek rakibe baskı kurmaya çalışan bir takımın, rakip alanda kaybettiği top her anlamda dezavantaj yaratabilir.

Birincisi takım, geri koşmak zorunda kalır ve fiziksel olarak yıpranır. İkincisi ise bu geriye koşmaları ve kaymaları disiplinli bir şekilde yapamazsa kalesinde gol görür.

Belki de Yılport Samsunspor takımımızın bu maçta yaşadığı en büyük sorun da tam olarak budur.

Takımımızın bu performansına karşın Beypiliç Boluspor’un da pas isabetinde kötü olduğunu söylemeyi de es geçmemek gerekiyor. Zira onlar da yaptıkları 308 pasın sadece %69’unda isabet bularak kötü bir maç geçirdiler. Onların Karadeniz temsilcimizden farkı ise genellikle uzun top ve direkt oyunu düşündükleri için bu top kayıplarından fazla etkilenmemeleri oldu.

Hücum Yüzdelerinde Büyük Fark

Kırmızı beyazlı Samsun temsilcimiz rakip takıma kıyasla hücum parametrelerinde özellikle isabet anlamında çok geride kaldı. Maç boyunca rakip kaleyi toplamda 9 kez yoklayan ve bunların 7’sinde Beypiliç Boluspor ceza sahası içinde bulunan Yılport Samsunspor, sadece 1 şutta isabeti sağladı ki o da zaten Polat Yaldır’ın gol attığı pozisyondu.

Böylece %11 isabet oranıyla berbat bir istatistik tutturan takımımızın karşısında %57 isabet oranı yakalayan bir rakip vardı.

Kalemize çektiği 7 şuttan 4’ünde çerçeveyi 2’sinde ise Bekim Balaj’ın marifetleriyle golü bulan Beypiliç Boluspor, haliyle karşılaşmanın son düdüğü çaldığında sahadan 3 puanla ayrılan taraf oldu.

Takımımız ise ne yazık ki maçı küçük ama önemli detaylarla yitirdi.