Samsunspor Sınavı Geçemedi

TFF 1.Lig’in ikinci yarısında oynadığı ilk iki maçtan galibiyetle ayrılmayı başararak üst sıralara tırmanmıştı. Kırmızı Beyazlı ekip, Play-Off potasına yaklaşabilmek adına çok kritik 2 galibiyet almayı başarsa da bu maçların ikisinde de rakiplerin ideal güçlerinden çok uzak olduğu ortadaydı. Bununla birlikte lige verilen 15 günlük arada lisans sorununu çözmeyi başaran ve yeni transferlerini sahaya sürebilen Kırmızı Beyazlı ekip, ilk ciddi sınavından puan kaybıyla ayrıldı.

Kötü Oyun

Bu sezonun hedefini kesin olarak Süper Lig’e çıkmak şeklinde belirleyen Samsunspor, TFF 1.Lig’in 23’üncü haftasında konuk olduğu Ankara Keçiörengücü maçında sahada çok kötü bir performans sergiledi.

Sanki hedeflerine ulaşmış ve hatta Süper Lig’e çıkmayı başarmış bir takım zihniyetinde sahada olan Samsunspor, bu nedenle Ankara Keçiörengücü’nün istekli oyununa karşılık veremedi. İlk yarıda Ankara Keçiörengücü’nün pek çok atak yaptığı ve fırsat yakaladığı da düşünüldüğünde Samsunspor’un bazı şeyleri eksik yaptığı ortadaydı.

Orta sahada direnç gösteremeyen, savunmada uyumsuzluk yaşayan bir takım görüntüsünde oynadığı ilk 45 dakikadan sonra ikinci yarı biraz daha kendisine gelen Samsunspor, golü de ikinci yarıda buldu. Bununla birlikte takımın ikinci yarıdaki görüntüsünün de en iyi görüntüsünden çok daha uzak ve kötü olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Kırmızı Beyazlı ekip, bu sonuçla birlikte puanını 34’e yükseltti. Samsunspor adına en büyük avantaj ise İstanbulspor’un bu haftayı bay geçmesi ve Adanaspor’un sahadan mağlup ayrılarak haftayı puansız kapatması olmuştu.

Büyük Şok

Samsunspor adına çok ciddi bir sıkıntı daha yaşandı. Hatırlanacağı üzere Kırmızı Beyazlı ekip sezon başında Alen Melunovic’i kadrosuna katmış ancak sakatlıklar nedeniyle oyuncudan 1 dakika bile faydalanamamıştı.

Samsunspor’un ara transfer döneminde kadrosuna kattığı Junior Tallo’nun lisansının çıkartılabilmesi ise Alen Melunovic ile yolların ayrılmasıyla olmuştu. Oyuncuyla yapılan uzun süreli müzakerelerden sonra Melunovic ikna edilmiş ve sözleşme karşılıklı anlaşmayla feshedilmişti.

Melunovic’in ayrılığından sonra Junior Tallo’nun lisansı çıkartılmış ve Fildişi Sahilli oyuncu Ankara Keçiörengücü karşısında oynanan maça yedek kulübesinde başlamıştı. Tüm Samsunsporlu taraftarların merakla beklediği oyuncunun kaderi ise tıpkı yerine geldiği Melunovic gibi oldu.

İkinci yarıda oyuna giren oyuncu sahada sadece 8 dakika kalabildikten sonra sakatlandı ve oyundan çıkmak zorunda kaldı. Kırmızı Beyazlı ekipte yaşanan bu sıkıntı Samsunspor camiasını da çok fazla kızdırdı.

Sezon başından beri kadroya katılan oyuncuların sakatlıklar nedeniyle istediği verimi alamamış olması takıma hem maddi hem de manevi olarak zarar veriyor. Zira takım bu sakatlıkları telafi edebilmek adına daha fazla çaba göstermek ve daha fazla yorulmak zorunda kalıyor.

Kırmızı Beyazlı ekip adına en büyük şans üstündeki İstanbulspor’un maç yapmaması ve Adanaspor’un da Menemenspor’a takılması oldu. Samsunspor artık bu maça kaybedilen 2 puandan daha çok kazanılan 1 puan olarak bakmak zorunda.