SAMSUNSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ FUAT ÇAPA KİMDİR

TFF 1. Lig’ de yer alan YılportSamsunspor ‘un 53 yaşındaki teknik direktörü Fuat Çapa kırmızı beyazlı takım da sezonun ilk yarısının ortasında 20 Ekimde 2021 ‘ de takımın başına geçerek göreve başlamıştır.

YılportSamsunspor ile TFF 1. Lig’de sezonun ilk yarısında çıktığı 10 lig maçında 4 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyet aldılar.

Tecrübeli teknik direktör Fuat çapa YılportSamsunspor’ u bu sezon süper lig’ e çıkarmak isteyen teknik direktör sezonun ikinci yarısında ki karşılaşmalar da güçlü rakiplerini de geride bırakmak zorundalar.

FUAT ÇAPA TEKNİK DİREKTÖRLÜK KARİYERİ

53 yaşındaki 15 Ağustos 1968 doğumlu aslen Afyonkarahisar Emirdağ’ lı olan tecrübeli teknik direktör Fuat Çapa1972 senesinde ailesi ile birlikte Belçika’ya göç etmiş olan Fuat Çapa Belçika ‘da ilk olarak teknik direktörlük kariyerine başlamıştır.

UEFA-Pro lisans sahip olan Fuat Çapa 4 – 2 – 3 – 1 tercih edilen dizilişi.

İlk olarak Belçika 3. Lig ekiplerinden olan Turnhout’da göreve başlamış ve bu takım ile şampiyonluk yaşamıştır. Teknik direktörlük görevine de ilk başladığı tam da şampiyonluk yaşayarak başlamak Fuat Çapa için oldukça önemli olacaktı.

İlk görevinden başarı ile geçirdiği Belçika 3. Lig ekiplerinden olan Turnhout sonrasında ise 2. Lig ekiplerinden Patro Maasmechelen de görev alan tecrübeli isim sırası ile Heusden-Zolder, Geel ve KFC VW Hamme, Geel takımları ile çalışarak başarılı bir sezon geçirdi.

Fuat Çapa sonra Türkiye ‘de ilk teknik direktörlük görevinde başkent ekibi olan Gençlerbirliği’nde başlamıştır. Tecrübeli teknik direktör Fuat Çapa 2011-2013 sezonlarında başkent ekibi Gençlerbirliği’nde görev almış ve efsane başkanlardan olan İlhan Cavcav ile en uzun süren çalışan teknik adam olmuştu.

Gençlerbirliği ile 73 karşılaşmaya çıkarak en uzun süre görev aldığı takım da 1,41 puan ortalaması yakalaya bilmişti.

Türkiye serüveni sonrasında ise yeniden Belçika’ ya yolu düşen tecrübeli teknik direktör Fuat Çapa Belçika ‘da 3. Lig ekiplerinden olan VW Hamme’ nin başına geçen isim sadece 3 karşılaşmada takımın basında kala bildi.  Sonrasında Hollanda 2. Lig ekiplerinden olan MVV Maastricht başına geçen tecrübeli isim burada 62 karşılaşmaya çıkarak maç başı 1,40 puan ortalaması elde etmiş oldu.

FUAT ÇAPA’NIN SAMSUNSPOR ÖNCESİ

Türkiye’ deki teknik direktörlük kariyerine ise İstanbul ‘un köklü takımlarından olan Kasımpaşa ile süper lig de 21 karşılaşmada 1, 10 puan ortalaması yakalayarak sezonun sonun da takımdan ayrılmıştı. Kariyerinde 3 kez Kasımpaşa ‘Nın başına geçen tecrübeli teknik direktör Fuat Çapa her döneminde yarım sezona kala bildiği Kasımpaşa’ da 20 maçı geçemedi.

Süper lig de ise en son Kasımpaşa ‘yı çalıştıran Fuat Çapa şunda Samsunspor ile TFF 1. Lig’ de süper lig’ e çıkma mücadelesi veriyorlar.