Samsunspor’da Liste Kabarık

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselmek adına verdiği mücadelede ciddi bir başarısızlık yaşayan Samsunspor’da teknik direktör Fuat Çapa ile yollar ayrıldıktan sonra akademinin başında bulunan Yücel Uyar göreve getirilmişti. Geçici olarak Uyar’a teslim edilen takımın gelecek sezon Süper Lig’e yükselebilmesini sağlayacak teknik adamı arayışa giren Kırmızı Beyazlı takımın yönetimi birçok teknik adamla görüşmelerini sürdürüyor.

Çağdaş Hoca Olmadı

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselmeyi hedefleyen Samsunspor, bu bağlamda ciddi fırsatlar da elde etmiş ancak bu fırsatları değerlendirmek konusunda eksik kalmıştı. Son haftalarda üst üste gelen kötü sonuçlarla birlikte takım iyiden iyiye çöküş yaşarken bu durum ilk olarak teknik direktör Fuat Çapa’nın gönderilmesine neden olmuştu.

Bununla birlikte Çapa’nın yerine akademinin başında yer alan Yücel Uyar’ı geçici olarak göreve getiren Samsunspor yöneticileri, gelecek sezonda takımı kimin çalıştıracağını belirlemek maksadıyla kolları sıvadı.

Takımı ligde iddialı hale getirebilecek ve artık kesin olarak gelecek sezon bu hasrete son verecek ismi arayan Samsunspor ilk olarak Alanyaspor’un başında gösterdiği performansla dikkat çeken Çağdaş Atan ile bir görüşme yaptılar.

Atan ile yapılan görüşmelerde birçok konuyla alakalı olarak fikir birliğine varılsa da maddi konularda aynı anlaşma sağlanamadı ve bu ihtimal rafa kalktı. Bununla birlikte Çağdaş Atan’ın sezonun ikinci yarısında Altay ile de görüştüğünü ancak İzmir temsilcisinin transfer yasağı nedeniyle görevi kabul etmediğini hatırlatmakta fayda var.

Şifo Mehmet Liste Başı

Öte yandan Samsun’un yerel spor gazetelerine bakıldığı zaman listenin ikinci sırasında yer alan ismin Beşiktaş’ın Şifo lakaplı efsanesi Mehmet Özdilek olduğu görülüyor.

Aynı zamanda Samsun’da doğan büyüyen ve bu bağlamda şehrin dinamiklerini de bilen bir teknik adam olan Mehmet Özdilek’in Samsunspor’un gönlünde yatan asıl isim olduğuna dair dedikodular da mevcut.

Futbolculuk kariyerine de Karadeniz temsilcisinde başlayan 56 yaşındaki teknik adam Ladikspor takımından Kahramanmaraşspor’a transfer olmuş, burada 4 sezon forma giydikten sonra 1988/1989 sezonundan başlayan bir serüvene atılarak Beşiktaş’ın efsanesi haline gelmişti.

Futbolu bıraktığı 2001/2002 sezonuna kadar aralıksız olarak Siyah Beyazlı formayı terleten Özdilek, en uzun teknik direktörlük deneyimini Antalyaspor’da yaşamıştı. Akdeniz temsilcisinde 2008/2009 sezonunda başladığı hocalığa 2012/2013 sezonuna kadar devam eden Özdilek, sonrasında sırayla Gençlerbirliği, Rizespor, Kayseri Erciyesspor, Konyaspor, Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Denizlispor’da görev yapmıştı.

Son olarak yine Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u çalıştıran tecrübeli teknik adam, burada 8 ay gibi kısa bir süre görev yaptıktan sonra takımdan ayrıldı. Bu bağlamda Mehmet Özdilek’in 30 Kasım 2020 tarihinden bu yana herhangi bir takımda görev yapmadığının altını çizmekte fayda var.

Samsunspor gelecek sezon yine Süper Lig mücadelesi verecek. Uzun bir süredir Süper Lig’e hasret olmanın yükünü taşımaktan dağılmış camiayı kim toplayacak merak konusu.