Samsunspor’un Gerçek Performansı

Devre arası transfer döneminin TFF 1.Lig bazındaki en hızlı takımlarından birisi olan Samsunspor, kadrosuna kattığı isimlerden faydalanamadan çıktığı Balıkesirspor maçında rakibinin de zayıflığını iyi değerlendirerek sahadan 2-0 galip ayrılmayı başardı ve 3 puanla haftayı kapattı. Ligin iki devresinde de ilk haftayı bay geçen Samsunspor için Balıkesirspor maçı bir başlangıç maçı anlamını taşıyordu ve Kırmızı Beyazlılar iyi de bir başlangıç yaptı ancak bu maçtan çıkan sonucun Samsunspor adına çok bağlayıcı olmadığını belirtmek de yanlış olmaz.

Balıkesirspor Samsunspor’un Seviyesine Yakın Değil

Türk futbolunun en değerli ve köklü kulüplerinden birisi olan Samsunspor, TFF 1.Lig’de mücadele eden takımların birçoğundan hem gelenek hem de maddiyat açısından çok daha zengin bir kulüp.

Nitekim bu durum Kırmızı Beyazlıların 2021/2022 ara transfer döneminde üst üste yaptığı transferlerin de bir gerekçesi. Maddi kaygı gütmeden güçlü olan kadrosunu güçlendirme imkanı bulabilen Kırmızı Beyazlılar, bu transferlerden tam faydalanamadığı ligin ikinci yarısında oynadığı ilk maçta Balıkesirspor’a konuk oldu ve oldukça rahat bir oyunla sahadan 2-0 galip ayrılmayı başardı.

Ancak bu noktada Balıkesirspor’un çok derin bir krizin içerisinde bulunduğunu ve 21 haftanın sonunda da sadece 8 puan toplayabilmiş bir takım olarak küme düşmesi beklenen takımlar listesinin ilk sırasında yer alan takım olduğunu hatırlamak lazım.

Pek tabii kâğıt üstünde zor da olsa kolay da olsa rakip rakiptir ve galibiyet alınan her maç 3 puan anlamına gelir ancak sezonun geri kalanı adına Samsunspor’un nasıl bir yerde ligi bitireceğini tahmin ettirecek performansın Balıkesirspor karşısında gösterilmediğini de kabul etmek gerekir.

Diğer bir deyişle, Samsunspor rölantide bir performansla bu maçtan galip ayrılacak kadar kaliteli bir takım ancak rölanti dışındaki performansının ne kadar kaliteli olacağını da kestirmenin güç olduğu bir atmosfere sahip.

Kadrosunda Yasin Öztekin başta olmak üzere pek çok tecrübeli ve başarılı ismi barındıran Atatürklü Arma, hâlihazırda zirvenin bir hayli gerisinde bulunuyor ancak Play-Offlarda göstereceği başarılı performansla kendisini Süper Lig’e taşıyabilecek bir teknik direktöre ve kadroya sahip takımlar arasında yer alıyor.

Fuat Çapa’nın İstekli Tavrı

Türk futbolunun tecrübeli ancak tecrübeli olduğu kadar da tartışmalı teknik direktörlerinden birisi olan Fuat Çapa’nın Balıkesirspor karşısında takımının attığı gollerde yaşadığı sevinçler, hocanın takımına ciddi bir aidiyet beslediğinin göstergesi.

Uzun zamandan bu yana bahsi geçen aidiyet konusunda problemler yaşayan ve birçok takımla çok kısa süren birliktelikler yaşayan 53 yaşındaki teknik adamın bu isteği Samsunspor adına ciddi bir avantaja dönüşebilir.

Fuat Çapa, zaman zaman oldukça parlak performanslar ortaya koyan, bu anlamda nevi şahsına münhasır teknik adamlar arasında sayılan bir teknik direktör ve bu durum Samsunspor’da da gerçekleşirse Kırmızı Beyazlılar adına işler çok daha kolaylaşabilir.