Samsunspor’un Kazanma Alışkanlığı

TFF 1.Lig’in ikinci yarısını bay geçtikten sonra ligdeki ilk maçını küme düşmesine kesin gözüyle bakılan Balıkesirspor karşısında yapan Samsunspor, iyi bir performans sergilemese de kendisi için yeterli olanı almış ve sahadan 2-0 galip ayrılmıştı. Ligin 22’inci haftasını kendi sahasında ağırladığı Kocaelispor karşılaşmasıyla birlikte açan Samsunspor, zor durumda olan bir başka rakibi karşısında yine rahat bir performansla sahadan 3-0 galip ayrıldı ve 5 gol atıp hiç gol yemeden 6 puan topladı. Bu sonuçlar oyun adına çok önemli şeyler ifade etmese de Samsunspor adına kritikti.

Rakiplerden Doğan Avantaj

Geçtiğimiz sezon eline geçen şampiyonluk fırsatlarını iyi değerlendiremeyen ve Play-Off’ta başarısız olduğu için TFF 1.Lig’de yükselme ümitlerini bir sezon daha ertelemek zorunda kalan Samsunspor, 2021/2022 sezonunda aynı hatayı tekrarlamak istemiyor.

Bu nedenle önemli eklemeler yapan ve ligin ikinci devresinde olabilecek en başarılı sonuçları almak isteyen Samsunspor, takvim gereği ligin ilk haftasında maç yapmadı. Ligdeki ilk maçına 21’inci hafta karşılaşmasında Balıkesirspor’a konuk olarak başlayan Samsunspor, çok zor durumda olan ve küme düşmesine kesin gözüyle bakılan rakibi karşısında çok zorlanmadan 2-0 galip gelmeyi başardı.

22’inci haftanın açılış maçında kendi taraftarı önünde Kocaelispor’u ağırlayan Samsunspor için rakibin durumu pek de farklı değildi. Kocaelispor’da teknik direktör Mustafa Reşit Akçay ile ipler kopmuş ve yönetim de hocaya 4 maç kredi verildiğini açıklayarak durumu tescillemişti.

Samsunspor, Kocaelispor’u 37’inci dakikada attığı gol ve 38’inci dakikada bulduğu fırsatla aldırdığı kırmızı kartla dağıttı ve 42’inci dakikada Kocaelispor savunmacısının kendi kalesine attığı gol Mustafa Reşit Akçay’ın gidiş biletini hazırladı.

İkinci yarıda tartışmalı oyuncusu Hasan Kılıç ile 3-0’ı bulan Samsunspor, daha fazlasını da atabileceği maçta tempoyu düşürdü ve lazım olan 3 puanını aldı.

Samsunspor’un Avantajları

TFF 1.Lig’in ilk yarısında oynadığı son maçlarda ekstra puan kayıpları yaşayan Samsunspor için rahat geçen bu iki maç takımın kazanma alışkanlığını sağlaması adına oldukça önemliydi.

Her ne kadar ikisi de çok büyük krizlerle uğraşıyor olsa da sahaya 3 puan almak için çıkan iki rakibi karşısında 5 gol atan ve kalesinde gol dahi görmeyen Samsunspor, ligin çetinleştiği haftalarda yumuşak bir geçiş yapmayı başardı ve 6 puanı hanesine ekleyerek play-off potasına kendisini sokmayı bildi.

Transferleriyle birlikte daha güçlü bir takım haline gelmeyi hedefleyen Samsunspor’un performansı adına olumlu veya olumsuz bir göstergeyi tespit edebilmek en azından bu 2 maç için pek geçerli olmaz ancak alınan sonuçlar ve takımın birlikteliği açısından Fuat Çapa’nın öğrencileri iyi bir iş çıkardı denilebilir.

Samsunspor adına avantaj olarak sayılabilecek bir diğer durum ise Kırmızı Beyazlı ekibin devre arasından sonra bay geçerek uzun bir çalışma dönemi yakaladığı gibi Kocaelispor maçından sonra bir 14 günlük ara daha yakalaması olacak.