UEFA Türk Kulüplerinin Durumlarını Değerlendirdi

2023 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu günlerde futbolda finansal fair play kurallarının her zamankinden daha önemli hale geldiğinden bahsedebiliriz. Geçmiş yıllarda aralarında üç büyüklerin de olduğu çok sayıda kulüp, finansal fair play kurallarına uymadıkları için ceza almışlardı.

UEFA; Süper Lig’de mücadele eden Beşiktaş, Trabzonspor, Konyaspor ve Başakşehir’i ilgilendiren bir karara imza attı. Gelin, söz konusu kararın detaylarına göz atalım!

Beşiktaş’ın Durumu Daha İyi!

Beşiktaş, ekonomik açıdan pek iyi durumda değil! Fikret Orman’ın başkanlık yaptığı dönemden bu yana maddi sorunlar yaşayan ve UEFA ile sıkıntılı süreçler içerisine giren siyah beyazlı kulübün eskiye kıyasla kurallara uyma konusunda daha başarılı olduğunu ifade edebiliriz. UEFA Kulüp Mali Kontrol Kurulu Birinci Dairesi, Beşiktaş hakkındaki kararını verdi. Bir süredir finansal fair play kurallarına uyup uymadığı kontrol edilen Beşiktaş’ın 2022 yılı için geçerli olan mali hedefleri yerine getirdiği tespit edildi. Ancak, Beşiktaş için her şey bitmiş değil! Siyah beyazlı takım, önümüzdeki sezon da finansal fair play uzlaşma anlaşmasına tabi olacak. Bir başka deyişle, 2023 yılının mali hedeflerini de yerine getirmek zorunda!

Trabzonspor, Başakşehir ve Konyaspor Ceza Alan Kulüplerimiz Oldular

Trabzonspor için iyi şeyler söylemek mümkün değil! Bordo mavili kulüp, Ahmet Ağaoğlu’nun başkan olduğu dönemden bu yana dış transferde ciddi harcamalar yapıyor. Bilhassa 2020’li yıllarda transfer edilen oyuncuların bonservis ve maaş giderlerinin kulübe büyük bir yük olduğunu söyleyebiliriz. Trabzonspor, denk hesap şartına uymak zorundaydı. Fakat, bordo mavili kulübün söz konusu şarta uymadığı tespit edildi. Bu durum, Trabzonspor’un ceza alacağı anlamına geliyordu.

Konyaspor da UEFA ile sıkıntı yaşıyor. Yeşil beyazlı kulüp, küçük denk hesap açığı olmasından mütevellit 100 bin Euro tutarında bir ceza aldı. Son olarak, Başakşehir’den bahsedelim! İstanbul temsilcisi, 2022 yılı için belirlenen maddi hedefleri tutturamamasından dolayı 400 bin Euro ceza aldı. Bu durum, futbolseverleri şaşırttı. Çünkü, Başakşehir, transfere çok para harcamayan bir kulüp! Yine de kendilerini maddi açıdan daha iyi bir duruma getirmeleri şart!

Avrupa Kulüpleri de Ceza Aldılar

UEFA’nın belirlemiş olduğu kriterlere uymayan başka kulüpler de var. Barcelona, istenilen şartları yerine getirememesinden dolayı 500 bin Euro ile cezalandırıldı. Buna ek olarak, Manchester United da 300 bin Euro ceza aldı. Porto, Anderlecht, APOEL ise 100 bin Euro ile cezalandırılan kulüpler oldular.

Son olarak, Avrupa’nın diğer dev kulüplerinden bahsedelim! Paris Saint Germain, UEFA ile yapmış olduğu anlaşmanın şartlarını yerine getirdiği için herhangi bir ceza almadı. Benzer durum, Milan, Marsilya, Roma, Inter ve Monaco için de geçerli!

UEFA, Manchester City ile ilgili bir karar vermedi. İngiliz kulübünün bu konuda sorun yaşamasına kesin gözüyle bakılıyordu.