Yeni Malatyaspor ve Hatayspor Ligden Çekilebilir

Türkiye; 6 Şubat 2023 Pazartesi günü yaşanan depremler ile sarsıldı. İlk olarak, 04.17’de 7.7 büyüklüğünde Gaziantep merkezli bir deprem yaşandı. Ardından, saat 13.24’te 7.6 büyüklüğünde bu defa Kahramanmaraş merkezli yıkıcı bir deprem gerçekleşti. Söz konusu depremler yüzünden binlerce insan enkaz altında kaldı. Güncel tarih itibariyle, 17 bine yakın insanımızın hayatını kaybettiği depremler; bilhassa Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’da büyük yıkıma neden oldu.

Hatayspor; depremin ardından ne yapacağını bilemeyen kulüplerden birisi! Birçok futbolcusu enkaz altından çıkan kulübün yaralarını sarması zor gözüküyor. Ayrıca, Ganalı futbolcu Christian Atsu ve sportif direktör Taner Savut da halen daha enkaz altında bulunuyor. Yeni Malatyaspor ise 1994 doğumlu kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ı kaybetti.

Yeni Malatyaspor Devam Edecek Durumda Değil!

Türkiye Futbol Federasyonu; Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarını ileri bir tarihe erteledi. Mart ayının başına kadar maç oynanmayacağı biliniyor. Yeni Malatyaspor; bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele ediyordu. Sarı siyahlı takım; deprem öncesinde de iyi bir durumda değildi. Küme düşme ihtimali bir hayli fazlaydı. Hatta, 19 takımlı TFF 1.Lig’de son sırada yer alıyordu. Yaşanan büyük felaket ve takımdaki bir oyuncunun hayatını kaybetmesi; kulübün futbol oynama isteğini daha da azalttı.

Yeni Malatyaspor başkanı Ahmet Yaman; önümüzdeki günlerde yönetim kurulu ile bir araya geleceklerini ve ligden çekilme kararı alacaklarını dile getirdi. Malatya şehrinin futbol için müsait olmadığının altını çizdi. Her ne kadar güncel bir kararları olmasa da lige devam etmelerinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

Yeni Malatyaspor teknik direktörü Yılmaz Vural da olumsuz konuştu. Deneyimli teknik adam; hem kendisinin hem de futbolcularının sezonun geri kalanı için devam etmelerinin mümkün olmadığının altını çizdi. Yönetimin TFF ile görüşüp ligden çekilme kararı almasını destekleyeceklerini söyledi.

Hatayspor Lige Devam Edebilir

Hatay; depremin vurduğu şehirlerden birisi! Binlerce insanın hayatını kaybettiği şehirde tam bir kaos hakim! Hatayspor teknik direktörü Volkan Demirel; depremin ilk gününde ağlayarak canlı yayın yapmış ve yardım istemişti. Birçok Hataysporlu futbolcunun enkazdan kendi imkanlarıyla çıktığı biliniyor. Ganalı futbolcu Christian Atsu ve sportif direktör Taner Savut ise o kadar şanslı değil! Her ikisinin durumu da belirsizliğini koruyor.

Volkan Demirel ve diğer Hataysporlu futbolcular; depremin ardından İstanbul’a geldiler. Hatayspor; tesislerinin zarar görmesinden mütevellit Riva’da konaklamaya başladı. Bordo beyazlı kulüp; sezon sonuna kadar burada kalmak ve idman yapmak istiyor. Hatta, Gaziantep FK da yakın zamanda Riva’ya gelmeyi düşünüyor.

Hatayspor basın sözcüsü Mustafa Özat; zannedilenin aksine ligden çekilmeyi düşünmediklerini söyledi. Yalnızca İstanbul’da konaklamak, maçlarını o hafta boş olan İstanbul’daki, Kocaeli’ndeki veya Sakarya’daki stadyumlarda oynamak istediklerini dile getirdi. Buna ek olarak, bu süreçte tüm masraflarının TFF tarafından karşılanmasını istediklerini sözlerine ekledi.