Koronavirüs Locaları Etkilemedi!

Koronavirüs Sürecinde Neler Oldu?

Hepimizin bildiği gibi koronavirüs tüm dünyayı etkisine aldı ve ölüm oranları git gide artmaya devam ediyor. Covid-19 eğitimden siyasete, sanattan spora her alanda hayatı olumsuz etkiledi ve bu olumsuz etkisini sürdürmeye hatta bazı alanlarda daha da arttırmaya devam ediyor.

Koronavirüs ilk kez ülkemizde 11 martta görülmüş ve ardından ise futbolu da kapsayan bir çok yasak ve kısıtlama gelmişti. Öncelikle 19 martta futbola ara verildi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri ile toplantılar gerçekleştirildi 3 aylık aranın ardından 12 martta seyircisiz bir şekilde liglere devam kararı alındı.

Türkiye Futbol Federasyon’undan Utanç Verici Karar!

Öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından “Covid-19 Salgını Nedeniyle Müsabakalarda Uygulanacak Tedbirlere İlişkin Talimatlar” yayınlandı. Burada ilk olarak 2020-2021 sezonunda karşılaşmaların ikinci bir bildiriye kadar seyircisiz oynanacağını bilgisi yer aldı.

Koronavirüs pandemisinin ilerleyen sürecinde ise Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı toplantıların ardından karşılaşmaların seyircili ya da seyircisiz oynanacağına dair kararın yer aldığı bir açıklama yaptı.

Bu açıklamada “TFF Sağlık Kurulu’nun protokolü ile belirlenen tüm sağlık tedbirleri uygulanmak şartıyla, lig ve kupa müsabakalarında locaların yüzde 50 kapasitesi kadar seyirci alınmasına karar vermiştir.

Süper Lig, TFF 1. Lig, Misli.com 2. ve 3. Lig ile Ziraat Türkiye Kupası müsabakalarını kapsayan uygulama, 17 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır.

Uygulamanın detayları ayrıca ilan edilecektir.

Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi. Kalbur üstü nadide kesme bu karar ile tanınan ayrıcalık, desteklediği takımı yağmurda çamurda, karda kışta, iç saha deplasman ayırt etmeden yalnız bırakmayan ve takımının yanında her maçta gerçekten olmayı hak eden taraftara büyük bir acımasızlık oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı bu utanç verici karar akıllara ‘parası olana koronavirüs’ bulaşmıyor mu sorusunu getirdi?

Şöyle bir örnek vermek gerekirse 2019 yılında Samsunspor’u iç sahada bir karşılaşmada canlı izlemek isteyen bir taraftar 55 lira karşılığında takımının yanında yer alabiliyordu.

2020-2021 sezonunda ise Samsunspor locaları 60 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı. Aradaki bu uçurumu destekleyen TFF kararı, takımını en zor günlerinde bile destekleyen taraflar için ne kadar haklı ne kadar doğru? Kararı siz verin!