Samsunspor Golcülerden Sınırlı Katkı Aldı

Karadeniz’in kırmızı beyazlı temsilcisi Yılport Samsunspor, Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’na büyük umutlarla başlamasına karşın maalesef hedefi tutturamadı.

Sezona, Spor Toto 1. Lig’de daha önce birçok farklı kulübü şampiyon yaparak ünlenen teknik direktör Mehmet Altıparmak ile başlayan Yılport Samsunspor, hatırlanacağı üzere deneyimli teknik direktörle bir türlü işleri yoluna koyamamıştı.

Onun ayrılığının ardından görev Spor Toto Süper Lig de dahil olmak üzere birçok kulüpte görev yapmış ve büyük tecrübe edinmiş Fuat Çapa’ya verilmişti.

Teknik direktör Fuat Çapa’nın önderliğinde zaman zaman oldukça iyi performanslar gösteren ve taraftarlarını Spor Toto Süper Lig hedefi doğrultusunda umutlandıran takımımız ne yazık ki macerasının sonunu getiremedi.

Öyle ki matematiksel olarak şansı sürmesine karşın teknik direktör Fuat Çapa ile de Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu bitmeden yollar ayrıldı ve kırmızı beyazlı Karadeniz temsilcisini son haftalara götürme vazifesi Yücel Uyar’a verildi.

Fakat ne yazık ki geçici teknik direktör Yücel Uyar da imkansız görevi başaramadı ve Spor Toto Süper Lig hedefi, Samsun temsilcimiz için bir sezon daha ertelenmiş oldu.

Samsunspor Gol Yollarında Eksik Kaldı

samsunspor

Yılport Samsunspor, beklentilerin uzağında kaldığı Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nu 36 maçta aldığı 13 galibiyet, 12 beraberlik ve 11 mağlubiyetle sonlandırdı.

Bu sonuçlarla hanesine 51 puan koyabilen Karadeniz temsilcimiz, ne yazık ki 6’ncı sıradaki Eyüpspor’un 6 puan gerisinde kalarak play off şansını yitirdi.

Takımımız bu süreçte kalesini gole kapatma noktasında ortalamayı tutturarak 46 gol yedi. Spor Toto 1. Lig tablosunda üstümüzde yer alan Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Eyüpspor’un 44’er gol yedikleri düşünüldüğünde bu sayı bir ölçüde kabul edilebilirdi.

Öte yandan takımımızın gol yollarındaki performansı ise gol yeme sayısına göre eksik kaldı. Yılport Samsunspor, kadrosundaki golcülerden tam anlamıyla verim alamadığı sezonda rakip fileleri 54 kez havalandırabildi.

Yılport Samsunspor, Spor Toto 1. Lig’de rakip kalelere 389 şut çekti ve bu şutların 149’unda çerçeveyi bulabildi. Ne var ki orana çevirdiğimiz çerçeveyi bulan toplarla ağları bulan toplar arasında %14 gibi çok düşük bir oran ortaya çıktı.

Bu sezon oynadığı maçlarda her 60 dakikada bir gol atan takımımızda, oranların düşük kalması elbette doğrudan hücum oyuncularına da bağlıydı.

Takım Orta Sahadan Gerekli Katkıyı Alamadı

Yılport Samsunspor adına Spor Toto 1. Lig 2021 – 2022 Sezonu’nda en çok gol katkısı yapan isim 29 maçta 12 gol 6 asist ile oynayan Yasin Öztekin oldu.

Yıldız kanat oyuncusu, son haftaları takımdan ayrılma kararı dolayısıyla kadronun dışında geçirmiş olsa da sezonun en başarılı ismi oldu.

Yasin Öztekin’in ardından en çok gol atan oyuncular olarak Manuel Fernandes Mendes ve Moryke Fofana öne çıktılar. Her iki oyuncu da 10’ar gol atarken, Portekizli 5; Fildişili ise 7 asist yapabildiler.

Orta sahada Yasin’in dışında gol katkısı tatmin edici düzeyde olan tek isim ise 7 gol 4 asist ile oynayan Hasan Kılıç oldu.