Samsunspor Kayıplarını Andı

Türk futbolunun en köklü kulüplerinden birisi olan Samsunspor, futbola kazandırdıkları, gelenekleri ve tarihiyle her zaman değerli olacak ve değerli kalacak bir kulüp. Kırmızı Beyazlıların, özellikle geçmişte yaşadığı başarılar, 3 Büyüklere çıkardıkları zorluklar gibi birçok hatıra o dönemi izleyen futbolseverlerin hatırında kalmaya devam ediyor. İşte o dönemde yaşanan ve Türk futbol tarihinin en acı günlerinden birisi olarak hatırlanan trafik kazasında hocası Nuri Asan, futbolcuları Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç ile şoför Asım Özkan’ı kaybeden Samsunspor, 20 Ocak 1989’da yaşanan kazanın 33’üncü yıldönümünde kayıplarını andı.

Hasretinle Yandı Gönlüm

Türk futbolunun 11 Ocak 2022’de yaptığı trafik kazası nedeniyle hayatını kaybeden Ahmet Çalık’a ağladığı bir süreçten geçtiği bugünlerde geçmişte bu acıyı yaşayan ve Konyaspor camiasını en iyi anlayabilecek camialardan birisi olan Samsunspor da 20 Ocak 1989 günü yaşanan trafik kazasında kaybettiği insanları andı.

Malatyaspor deplasmanına giderken Samsun’un Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışan Samsunspor takımının otobüsünde yer alan teknik direktör Nuri Asan, futbolcular Muzaffer Badalıoğlu, Mete Adanır ve Zoran Tomiç ile şoför Asım Özkan hayatını kaybetmiş, takımın kaptanı Emin Kar da felç kalmıştı.

Bu kazadan sonra renklerinin arasına siyahı da ekleyen ve Türk futbolunun en büyük acılarından birisini yaşayan Samsunspor camiası, kazanın 33’üncü yıldönümünde “futbol şehitlerini” andı.

Kazada felç kaldıktan sonra 32 sene boyunca tekerlekli sandalyeyle yaşayan, bir dönem kulübün başkanlığını da yapan ve 3 ay önce kalp krizi geçirerek hayata veda eden Emin Kar’ı da mezarı başında anan Samsunsporlular, acının daima kendileriyle birlikte kalacağını dile getirdi.

Samsunspor’a Adanmış Bir Ömür: Emin Kar

Kazazedelerden birisi olan ve takımın kaptanlığını yapan Emin Kar, kazadan sonra felç kaldıktan sonra hayatını kaybettiği güne kadar tekerlekli sandalyeyle yaşamak zorunda kalmıştı.

Kazanın yaşandığı dönemlerde 29 yaşında bir genç olan Emin Kar, bu büyük acıya, arkadaşlarını, hocasını ve en önemlisi bacaklarının hakimiyetini kaybetmiş olsa da Samsunspor camiasına bir gün olsun küsmedi.

Her zaman Samsunspor için düşünen, ömrünü Samsunspor’a vakfeden Emin Kar, takımın çok zor bir süreçten geçtiği ve kayyum atanmasının konuşulduğu günlerde sevdası Kırmızı Beyaz’ın bu durumuna razı olmadı ve elini taşın altına koyarak Samsunspor Başkanı oldu.

Türk futbolundaki alışıldık zengin başkanlardan birisi olmamasına rağmen Samsunspor daha kötüye gitmesin diye ateşten gömleği üstüne giyen Emin Kar, Samsunspor taraftarları tarafından protesto da edildi ancak kulübe hiçbir zaman küsmeyi düşünmedi.

Kazadan sonra kendisine ayrılan özel bölümünde tekerlekli sandalyesinden hiç vazgeçmeden maçları izlemeyi sürdüren Emin Kar, 18 Ekim 2021 tarihinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

89’da kaybettiği Muzaffer’in, Mete’nin, Tomiç’in ve hocası Nuri Asan ile şoför abisi Asım Özkan’ın yanına uğurladığımız Emin Kar’ın ve diğer vefat edenlerin ruhu şad olsun.