Samsunspor’da Yabancı Kuralı Krizi

2021/2022 sezonunun devre arasında açılan transfer döneminin TFF 1.Lig ekipleri adına en hızlı takımlarından birisi olan ve üst üste transfer açıklamalarıyla taraftarını heyecanlandıran Samsunspor’da yabancı oyuncu kontenjanıyla alakalı bir kriz yaşanıyor. Yabancı kuralı gereği kadrosunda daha fazla yabancı oyuncu bulundursa bile en fazla 8’ine lisans çıkartarak maçlarda oynatabilen Samsunspor’da devre arası kadroya katılan yerli oyunculara lisans çıkartıldı ancak Junior Tallo’nun lisansının çıkartılabilmesi için Samsunspor’un kadrosundaki yabancı oyunculardan birisiyle yollarını ayırması gerekiyor.

Samsunspor’un Yabancı Oyuncu Sıkıntısı

Geçtiğimiz sezon eline geçen fırsatları değerlendiremeyen ve TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselmek adına ciddi bir fırsatı kaçıran Samsunspor, bu sezon Fuat Çapa önderliğinde lige yükselmeyi hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda devre arasında kadrosunu güçlendiren ekipler arasında yer alan Atatürklü Arma, Tolcay Ciğerci, Talha Ulvan gibi yerli oyuncularla birlikte Sheldon Bateau ve Junior Tallo gibi yabancı oyuncuları kadrosuna kattığını açıklamıştı.

Kadroda yer alan İsmael Diomande’nin sözleşmesini dondurup Bateau’nun lisansını çıkartan Samsunspor, bu sezon hiç forma giymeyen Alen Melunovic ve sık sık sakatlanarak verimsiz kalan Kevin Boli ile sözleşme fesih görüşmeleri yapıyor. Zira Samsun temsilcisinin devre arasında kadrosuna kattığı Junior Tallo’ya lisans çıkartabilmesi için sonuna kadar dolu olan yabancı kontenjanında yer açması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde TFF’nin sitesinden de görülebileceği üzere Talha ve Tolcay’ın lisanslarını çıkartan Kırmızı Beyazlılar, Junior Tallo’nun yabancı kontenjanında yer olmaması nedeniyle halen lisansını çıkartabilmiş değil.

Melunovic, Tomane, Elhadj Bah, Erald Çinari, Kevin Boli, Moryke Fofana, Vukan Savicevic ve Bateau olmak üzere 8 yabancısına lisans çıkartan Samsunspor, Tallo’nun lisansının çıkartılabilmesi adına Boli veya Melunovic’ten birisiyle yollarını ayıramazsa Erald Çinari ile görüşmeyi planlıyor.

Samsunspor’un Oynamayan Yabancı Oyuncuları

Yabancı kuralı, Türk futbolunda daima tartışılan bir konu ve bu sezon itibaren tekrar uygulanmaya başlanmasıyla birlikte neticelerinin nasıl olduğunu da tüm futbolseverler görüyor.

Bununla birlikte Samsunspor’un bu sezon yabancı oyuncu transferi konusundaki başarısızlığı da hayrete düşürecek cinsten.

Zira Samsunspor’da bu sezon kadroya katılan Elhadj Bah ligde sadece 147 dakika, Erald Cinari 292 dakika, İsmael Diamonde 463 dakika süre alabildi. Alen Melunovic ise tek bir maçta tek bir dakika dahi süre almış değil. Samsunspor, bu sezon yaptığı transferler arasında sadece Fofana’dan iyi bir şekilde faydalanabildi.

Geçen sezon kadroya katılan Tomane, Vukan Savicevic ve Kevin Boli üçlüsünden Boli sık sık sakatlanmasıyla birlikte Samsunspor’u bezdirirken, bu durum Fildişi Sahilli asıllı Fransız oyuncuyla yol ayrımı noktasına gelinmesine neden oldu.

Tallo’nun lisansı için bir süre daha ek mesai yapması gerekecek olan Samsunspor, TFF 1.Lig’de 21’inci haftanın açılış maçında kötü bir form grafiğine sahip olan ve krizin içerisinden kurtulamayan Kocaelispor’u kendi sahasında konuk ettiği maçta 3 puan arayacak.