Samsunspor Kendi Etti Kendi Buldu

Bu sezon TFF 1.Lig’den Süper Lig’e yükselmeyi hedefleyen Samsunspor, ligin ikinci yarısında kağıt üstünde iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor olsa da ligin dinamikleri içerisinde bakıldığında aslında kendi başına çorap ördüğünü dile getirmek yanlış olmaz. Son 2 maçında çok gol yiyerek mağlup olan Karadeniz temsilcisi Play-Off aşamasına katılabilmek istiyorsa şu ankinden çok daha iyi bir performans sergilemek zorunda.

Hesaplar Başladı

Bu sezon TFF 1.Lig’e veda edip Süper Lig’e dönmek isteyen Samsunspor adına işler pek de iyi gitmemeye başladı.

Kırmızı Beyazlı ekip ligin ikinci yarısına başlarken haftayı bay geçerek 1 haftalık daha tatil yaptı ancak ilerleyen haftalarda aldığı seri galibiyetlerin devamını getirmekte zorlandı. 3 maç üst üste beraberlik yaşadıktan sonra Denizlispor’u 5-0 gibi farklı bir skorla geçti ancak sonrası tam anlamıyla bir felakete dönüştü.

10 kişi kalınan Ümraniyespor mağlubiyetinin hüznüne rağmen iç sahada oynanan Menemenspor maçına odaklanan Atatürklü Arma, çok daha büyük bir hüsrana uğradı. İzmir temsilcisi karşısında alınan 4-2’lik mağlubiyet aynı zamanda Samsunspor’un iç sahada namağlup devam eden tek takım olma unvanını da elinden aldı.

Normal şartlarda 12 Mart Cumartesi günü oynaması gereken Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı 19 Mart gününe ertelenen Karadeniz temsilcisi bu maçtan mutlak olarak galibiyetle ayrılmak zorunda. Erzurumspor şu an Play-Off potasının son sırasında yer alıyor ve iki takım arasındaki puan farkının en kolay şekilde erimesi adına Samsunspor’un bu maçtan galip ayrılması gerekiyor.

Rehavet

TFF 1.Lig şu sıralar Süper Lig’e göre mücadele düzeyi çok daha yüksek ve heyecanı da bir o kadar fazla olan bir lig. Bununla birlikte ligdeki oyuncuların birçoğu zihinsel anlamda gelişimi sağlayamadıkları için kariyerleri gerilemeye geçmiş oyuncular ve bu durum onlara problem yaratıyor.

Böylesi bir ortamda da teknik adamların çok daha dikkatli demeçler vermesi gerekiyor. Zira takımların bir şekilde hedeflerine ulaşacaklarına dair net ifadeler kullanan teknik direktörlerin birçoğu görevlerinde hüsrana uğramaktan kurtulamadılar.

Samsunspor adına Fuat Çapa’nın açıklamaları da aslında buna örnek olarak gösterilebilirdi. Bir şekilde ilk 6’nın içinde yer alacaklarını dile getirmekten çekinmeyen tecrübeli teknik adamın bu açıklamaları oyuncularda belli ki bazı odaklanma problemleri yarattı.

Samsunspor ligin savunma konusunda iyi ekiplerinden birisi olmasına rağmen son 2 maçta 7 gol yiyerek mağlup oldu ve takımın yediği gollerin neredeyse hiçbiri yenilir yutulur goller değildi. Bu dakikadan sonra artık işi çok daha zor olan bir Samsunspor var ve Kırmızı Beyazlı ekibin en kısa süre içerisinde silkinmesi gerekiyor.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’dan sonra Bandırmaspor ile karşı karşıya gelecek olan Samsunspor bu iki Play-Off takımıyla yapacağı karşılaşmalardan iyi sonuçlarla ayrılırsa kafasını ilk 6’ya sokarak kendine yer açabilir.