Samsunspor Süper Lig Parolasıyla Çalışmalara Başladı

2020/2021 sezonunda parmaklarının arasından Süper Lig’i kaçıran Samsunspor, bu sezona da Süper Lig umuduyla başladı ancak 51 puanla 7. olmuş ve Play off’a kalmaya hak kazanamamıştı. 8 Haziran 2022’de takımın dümenini ele alan Bayram Bektaş takımın yakınlarında dolandığı Süper Lig’i istiyor. Taraftarların ve kulüp yönetiminin tam desteğini alan Bektaş takımı kampa sokmadan önce transfer işlerinin büyük çoğunluğunu sona erdirmiş olmak istiyor.

Erken Kalkan Yol Alır

Samsunspor transfere çok hızlı başladı ve şu ana kadar 5 oyuncu ile sözleşme imzaladı, 1 oyuncu ile de anlaşmaya vardı. Spor Toto 1. Lig’de mücadele eden kırmızı beyazlılar, Süper Lig parolası ile başlayacağı sezon öncesi kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor. Teknik direktör koltuğu için Bayram Bektaş ile 1+1 yıllık sözleşme imzalayan kırmızı beyazlılar, ilk transferini kanat oyuncusu Aryvydas Novikovas’ı renklerine bağlayarak yapmıştı. Samsunspor, Novikovas’ın ardından Ümraniyespor’dan stoper Alim Öztürk ile 2 yıllık, Adanaspor’dan orta saha Celil Yüksel ile 3+1 yıllık, Elazığspor’dan kanat oyuncusu Yusuf Ensar Poyrazlı ile 3 yıllık Erzurumspor’dan sol bek Mücahit Albayrak ile de 2 yıllık sözleşme imzaladı. Karadeniz’in incisi ayrıca Fransız hücum oyuncusu Gaetan Laura ile de anlaştığını duyurdu.

Dış transferleri bu şekildeyken iç transferlerini de aksatmayan Samsunspor, ilk olarak sözleşmesi sona eren kenar forvet Moryke Fofana’nın sözleşmesini 2 yıl daha uzattı. Kırmızı-beyazlılar sözleşmesi sona eren stoper Recep Burak Yılmaz, sağ bek Alaaddin Okumuş, forvet Junior Tallo ve kanat oyuncusu Joel Kayamba ile ise sözleşme uzatmadı ve gelecek futbol hayatlarında başarılar diledi.

Samsunspor’un Kadrosunda 11 Yabancı Var

2020/2021 mücadelesi boyunca kadrosunda 9 yabancısı bulunan Samsunspor, bu sezon henüz 1 yabancı oyuncuyu transfer etti, 1 oyuncuyla da anlaşma sağladı. Hedefinde ise bu sayıyı arttırmak var. Kırmızı-beyazlıların kadrosunda Moryke Fofana, Aryvydas Novikovas, Ismael Diomande, Kevin Boli, Sheldon Bateau, Vukan Savicevic, Erald Çinari, Elhadj Bah, Tomane Mendes ve Guy Yameogo bulunuyor. Anlaşmaya varılan Gaetan Laura’nın da açıklanmasıyla kadrodaki yabancı sayısı 11’e yükselecek. Samsunspor’un taze teknik direktörü Bayram Bektaş, Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıklayacağı yabancı oyuncu sayısı kuralına göre ayrılacak, takımda kalacak ve transfer edilecek yabancıları belirleyecek.

2021/2022 sezonundan kadrosunu -devre arasında sakatlık vesilesi ile sözleşmesi askıya alınan Ismael Diomande ve Kevin Boli’nin yanı sıra kiralıktan geri dönecek olan Guy Yameogo hariç- oluşturan oyuncuların sayısı 24’tür. Mevkilerine göre ayırırsak kalecileri (3); Nurullah Aslan, Aykut Özer ve Alp Tutar, defans oyuncuları (8); Soner Gönül, Ali Ülgen, Berk Taşkın, Sheldon Bateau, Melih Altıkulaç, Hüseyin Öztürk, Talha Ulvan ve Yunus Emre Çift, orta saha bekçileri (9); Osman Çelik, Cihan Kahraman, Hasan Kılıç, Melih Okutan, Vukan Savicevic, Tolcay Ciğerci, Semih Altıkulaç, Erald Çinari ve Ensar Arslan, forvette ise (4); Tomane, Elhadj Bah, Polat Yaldır ve Ali Kılıç.