Samsunspor Teknik Direktörü Sistemden Memnun

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de ciddi bir hayal kırıklığı yaşayan Samsunspor, gelecek sezon şampiyon olabilmek adına çalışmalara son sürat devam ediyor. Yaz transfer döneminde yaptığı transferlerle kadrosunu bir hayli güçlendiren ve futbol camiasında yankı uyandıran Karadeniz temsilcisi, bununla birlikte teknik direktörlük görevine de Bayram Bektaş’ı getirmişti. Bektaş ile birlikte hazırlıklarına devam eden Kırmızı Beyazlı takımda hoca mikrofonun başına geçti ve TFF 1.Lig’de uygulanacak yeni sistemi değerlendirdi.

Lige Heyecan Katar

Geride kalan sezonda TFF 1.Lig’de şampiyonluk parolasıyla yola çıkmasına rağmen kırılma noktalarında iyi performanslar ortaya koyamayan Samsunspor, gelecek sezon bir kez daha taraftarını üzmemek adına çalışmalarına son sürat devam ediyor.

Kadrosuna kattığı isimlerle adından söz ettiren Karadeniz temsilcisinde şu sıralar heyecan uyandıran bir diğer konunun da yeni TFF 1.Lig sistemi olduğuna dair şüphe yok. Bu bağlamda mikrofon başına geçen Samsunspor Teknik Direktörü Bayram Bektaş, yeni sistemin lige heyecan katacağını ifade etti. 

Sistem değişikliği ile alışılageldiğin dışına çıkıldığını vurgulayan Bektaş, bununla birlikte kimi zaman bu gibi değişikliklere ihtiyaç olduğunu belirtti. Alt sıralardaki takımlarla oynanan maçların yarışı bir anda etkileyebildiğini hatırlatan Samsunspor Teknik Direktörü, aynı zamanda Play-Off hesaplamalarında da sıralamanın rakibi değiştirdiğini hatırlattı ve yeni sistemin bu durumun önüne geçeceğini savundu.

Lige gelen yeni sistemin bir heyecan katacağını dile getiren Bayram Bektaş’ın bu açıklamalarından sistemden memnun olan takımlardan birinin Samsunspor olduğu anlaşılıyor. 

Yeni Sistem Nasıl

Bu sezon sonunda ligi ilk 2 sırada bitiren takımlar doğrudan Spor Toto Süper Lig’e yükselecek. Ligi 3, 4, 5, 6 ve 7. sırada bitiren takımlar play-off müsabakalarına katılma hakkı kazanacak. Ligi 3. sırada bitiren takım doğrudan play-off finaline yükselecek. Ligi 4. sırada bitiren takım ile 7. sırada bitiren takım; 5. sırada bitiren takım ile ise 6. sırada bitiren takım eşleşecek. Müsabakalar, 4. ve 5. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanacak. Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşacak ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak play-off finaline yükselecek. Play-off finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanacak. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig’e yükselecek 3. takım olacak.

Hatırlanacağı üzere geride kalan sezon da dahil olmak üzere geçmişte ilk 2’ye giren takımlar direkt olarak bir üst lige yükselirken 3’üncü olan takım bir üst lige çıkabilmek adına Play-Off yarışına katılıyor ve yarışta 4 takım mücadele ediyordu.

Bu sistemle birlikte 7’inci takımın eklenmesi Samsunspor ve rakipleri için Süper Lig’e çıkabilmek için bir heyecan yaratmış olacak. Bakalım yeni sistemde Samsun temsilcisi nasıl bir performans ortaya koyacak?