SAMSUNSPOR’DA İLK 5 HAFTA RAPORU

Geçtiğimiz sezonu uzun bir süre lider götürdükten sonra son virajda vitesi yükseltemeyen ve play-offlarda da istediği sonucu alamayarak yükselme şansını tepen Samsunspor, 2021/2022 sezonunun 5. Haftasında zaaflarını oldukça gösteren bir mağlubiyet aldı. Bursaspor deplasmanında 1-0 öne geçmesine ve rakibinin 74. Dakikada 10 kişi kalmasına rağmen 4-1 mağlup olan Samsunspor’un bu mağlubiyetin tekrarlanmaması için çok çalışması gerekecek.

Samsunspor’un Savunma Zaafiyetleri

Futbol taktiğiniz ne kadar iyi olursa olsun şansın veya gününde olmanın da gerekli olduğu bir oyun. Samsunspor için de Bursaspor maçının ilk 20 dakikaya yakın süreçte işleri iyi gitse de maçın sonunda ise tablo tam tersiydi.

Luka Capan’ın ters vuruşla kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçen Samsunspor, sonrasında ise kendilerine ve futbola dair olumlu göstergeler gösteremediler. Bursaspor’un cılız ataklarının dahi ciddi fırsatlara veya gollere dönüştüğü maçta orta sahası çok çabuk geçilen Samsunspor, savunmaya geri dönüşlerde de büyük problemler yaşadı. Emirhan Aydoğan’ın ayağından gelen penaltı golünü saymazsak, Samsunspor aynı golden 3 kere yedi.

Burada Kırmızı-Beyazlılar ve teknik direktör Mehmet Altıparmak için daha can sıkıcı olan detaylardan birisi de Bursaspor orta sahası Emirhan Aydoğan’ın kırmızı kart yemiş olmasına rağmen Bursaspor’un yine rakip yarı sahaya çok rahat geçebilmesi ve 2 golün 10 kişi kalan takımdan yenmiş olması olacaktır. Samsunspor’un defansa çakılı bir oyuncu bırakmak veya defans çizgisini biraz geri çekmek konusunda geç kalmış olması onlara pahalı patladı.

Teknik Direktör ve Oyun Okuma

Samsunspor, ligin en iddialı takımlarından biri olarak Bursaspor maçında oyun olarak da daha fazlasını hedeflemeliydi. 1-0’dan sonra Bursaspor ataklarına müsaade eden takımın bu nedenle oldukça zor anlar geçirdiğini gördük. Mehmet Altıparmak oyuna doğru müdahaleleri yapmak konusunda bir hayli eksik kaldı ve Samsunspor deplasmanda çıktığı 2. Maçta da etkili bir oyun ortaya koyamadan yenilmiş oldu.

Topu ayağında tuttuğu ve hatta rakip yarı sahaya yıktığı zamanlarda dahi Samsun temsilcisinin taraftarlarının takımlarının gol atacağına dair bir beklentisi oluşmadı. Mehmet Altıparmak daha iyisini yapmak için daha çok çalışmalı.