Türkiye, Curling Sporcuları Yetiştirecek

Türkiye, curling sporcuları yetiştirmek için adım attı. Samsun İlkadım Buz Sporları Salonu’nda düzenlenen törende Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Musatafa Demir, Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, curling sporcuları yetiştirmek amacıyla protokol imzaladı.

Türkiye Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, imza töreninde yaptığı açıklamalarda Samsun’un curling için çok uygun tesislere sahip olduğunu ve projenin başarılı olacağına inandığını belirtti. Kenan Şebin, konuşmasına Curling sporunun 1500’lü yıllardan itibaren oynandığını belirterek devam etti.

Curling’in olimpik bir spor olduğunu belirten Şebin, Türkiye’de 10 yıldır oynandığını, Curling federasyonunun da 5 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ülkemizin dünya başarı sıralamasında beşinciliğe yükselmesinin büyük bir başarı olduğununun altını çizdi. Kenan Şebin, alt yaş kategorilerinde kadın ve erkeklerde dünya ikinciliğimiz olduğunu, kadınlarda Avrupa’nın en iyi 10 ülkesi alanında mücadele edeceğimizi belirterek bunun futboldaki Şampiyonlar Ligi’ne denk geldiğini belirtti.

Şebin, konuşmasına erkek milli takımımızın da gençlerden oluşan çok iyi bir takıma sahip olduğunu belirterek devam etti.

Devlet Yatırım Yapıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Samsun’da imzalanan curling sporcusu yetiştirme protokolünün imza töreninde yaptığı konuşmada devletimizin son 19 yıldır spora çok önemli yatırımlar yaptığını vurgulayarak bu yatırımların beli de Cumhuriyet tarihinde yapılan en büyük yatırımlar olduğunu belirtti.

Kenan Şebin, yapılan önemli yatırımların sebebinin Cumhurbaşkanımızın sporun içinden gelen biri olduğunu belirtti. Spora bakışın çok önemli olduğunu vurgulayan Şebin, devletimizin altyapı yatırımlarını tamamladığını, artık sıranın sportif başarı kazanmaya geldiğini belirtti. Şebin, sözlerine sportif başarı için ellerinden geleni yapacaklarını ve Samsun’da atılan bu adımın çok önemli olduğunu vurgulayarak son verdi.

Kasapoğlu’ndan Açıklamalar

Samsun Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, imza töreninde yaptığı açıklamada 3 yıl içinde iki bin öğrenciye curling eğitimi verileceğini belirtti. Kasapoğlu, lise öğrencilerine curling sporunu sevdireceklerini, öğrencilerin bu spora yönelmesini sağlayarak milli takımın omurgasını oluşturacak sporcular yetiştirmeyi umduklarını açıkladı. İmza töreni, curling sporcularının yaptığı gösteri maçıyla sona erdi.