Büşra Atmaca

Büşra Atmaca’dan Sporculara Önemli Tavsiyeler

Samsunspor Futbol Akademisi Diyetisyeni Büşra Atmaca, yaz sıcaklarının başlamasıyla beraber yoğun egzersiz programları ile karşı karşıya kalan sporculara önemli uyarılarda bulundu. Özellikle sporcuların kas dokusu hasarlarına dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, bol C ve E vitamini ile taze sebze-meyve tüketmeyi de önerdi.

Samsunspor Futbol Akademisi Diyetisyeni Büşra Atmaca, havaların ısınmasıyla beslenmenin önemine değindi. Sporculara yönelik son derece önemli uyarılarda bulunan diyetisyen, özellikle de C ve E vitamini alımının önemine değindi. Bu dönemde vücut direncini artırmanın ve hücrelerin yenilenmesinin de önemine değindi.

Spora verilen aranın ardından idman sürecine başlayan futbolculara tavsiyelerde bulunan Büşra Atmaca, yeterli beslenmemenin ciddi sakatlıklara neden olabileceğini ekledi. Kalsiyum açısından zengin olan, süt, peynir ve yoğurt gibi ürünlerin tüketilmesini de özellikle tavsiye etti.

Enerji Deposu İçin B Vitaminleri Tüketmek Gerekir

D vitaminine sahip olan sporcuların ise sakatlanma riskinin daha düşük olduğu bilgisini veren Samsunspor Futbol Akademisi Diyetisyeni, yoğun egzersiz ile kas dokularında serbest radikaller oluştuğunu ekledi.

Egzersizin şiddetine, süresine, sıcak hava koşullarına, yüksek eğime bağlı olarak kas dokusunda hasara neden olabileceği bilgisini paylaştı. Uzman diyetisyen özellikle de enerji deposunun oluşumu için B Grubu vitaminlerinin tüketilmesini tavsiye etti.

Güncel Yazılar